Certificeret træ bliver en ny normal, mener direktør og skovejer

Efterspørgslen på produkter der er lavet af certificeret træ er markant stigende og forventes helt at overtage markedet.

09.02.2021

CSR.dk

Hos TCM Group, der blandt andet producerer de fire mærkevarekøkkener Svane Køkkenet, Tvis Køkkener, Nettoline og Kitchn, oplever man en markant øget efterspørgsel på certificeret træ.

Kunderne - store som små vil have træ, der stammer fra bæredygtigt skovdrift, som gør sig gældende med FSC- eller PEFC-certificeret træ.

"Jeg mærker dagligt efterspørgslen på både køkkener og skabe, der skal være fremstillet af certificeret træ. De professionelle bygherrer stiller krav om, at vi skal være med til at opfylde den såkaldte DGNB-certificering for bæredygtigt byggeri, for at vi kan komme i betragtning som leverandør", siger Torben Paulin, der er skovejer og desuden også er administrerende direktør for TCM Group.

Læs også: JBS lancerer undertøjslinje i FSC-certificeret bambusviskose

Certificeret træ bliver en ny normal, mener han.

Det mærker han også i sit arbejde som formand for Skovdyrkerne Syd, hvor han er i tæt kontakt med mange skovejere, der i stor stil har fået øjnene op for certificeringens muligheder – også på strategisk plan.

Økonomien kan dog være en udfordring for de mindre skovejere og foreningen opfordrer derfor certificeringsordningerne til at kigge nærmere på deres afgiftsstruktur, så de mindre skovejere også kan være med.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup