Computerchips bliver produceret under slaveforhold i Malaysia

Illegale immigranter er ofre for griske mellemhandlere i Malaysia, der sælger deres arbejdskraft videre til store it-virksomheder i Europa og USA men beholder pengene selv. Men de beder selv om det, lyder det fra en agent.

Illegale immigranter er med til at producere størstedelen af de computerchips, der sidder i vores elektronik. Men de arbejder under uanstændige vilkår. Arkivfoto..

29.07.2019

CSR.dk

Mellemhandlerne sælger immigranternes arbejdskraft videre til de store it-virksomheder til en god løn, men de beholder langt størstedelen selv. Det viser en undersøgelse som DanWatch har foretaget.

”Jeg var nødt til at betale dem penge i slutningen af måneden i stedet for at få penge”, fortæller en 25-årige anonym nepaleser til Danwatch.

Dækker sig ind med kritiske gebyrer
I løbet af halvandet år trak agenten JS Global 12.500 kroner i løn fra den ansatte. Pengene skulle angiveligt gå til, at han kunne få en arbejdstilladelse. Men det fik han aldrig, som også ses i mange andre tilfælde. Og gebyret er også langt over, hvad det normalt koster at blive legaliseret i landet.

”Da jeg bad om at få mit pas retur, truede agenten med at melde mig til myndighederne”, fortæller en 23-årige anonym, der også er ansat gennem JS Global, og tilføjer:

”Jeg ville bare have mit pas retur og afslutte den kontrakt, jeg var på”.

Men i stedet blev hun tvunget til at fortsætte med at arbejde, forklarer hun DanWatch.

Mener tingene er på plads
Jamal Mohd Sheike Moed, der er chef hos agenten JS Global erkender, at firmaet både tilbageholder pas og tager penge for at legalisere de illegale arbejdere.

”De vil gerne have, at jeg passer på deres pas, fordi de frygter at få dem stjålet. Jeg har også fortalt arbejderne, at vi tager ekstra penge. Og de sagde, at de ville betale hvad som helst for dokumenterne”, siger han til DanWatch.

Læs også: Amazon møder kritik for løn- og arbejdsforhold

Forholdene i Malaysia blev også undersøgt tilbage i 2014, hvor det ligeledes kom frem, at mange arbejderes pas blev tilbageholdt – strengt imod landets love.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle