Computerchips bliver produceret under slaveforhold i Malaysia

Illegale immigranter er ofre for griske mellemhandlere i Malaysia, der sælger deres arbejdskraft videre til store it-virksomheder i Europa og USA men beholder pengene selv. Men de beder selv om det, lyder det fra en agent.

Illegale immigranter er med til at producere størstedelen af de computerchips, der sidder i vores elektronik. Men de arbejder under uanstændige vilkår. Arkivfoto..

29.07.2019

CSR.dk

Mellemhandlerne sælger immigranternes arbejdskraft videre til de store it-virksomheder til en god løn, men de beholder langt størstedelen selv. Det viser en undersøgelse som DanWatch har foretaget.

”Jeg var nødt til at betale dem penge i slutningen af måneden i stedet for at få penge”, fortæller en 25-årige anonym nepaleser til Danwatch.

Dækker sig ind med kritiske gebyrer
I løbet af halvandet år trak agenten JS Global 12.500 kroner i løn fra den ansatte. Pengene skulle angiveligt gå til, at han kunne få en arbejdstilladelse. Men det fik han aldrig, som også ses i mange andre tilfælde. Og gebyret er også langt over, hvad det normalt koster at blive legaliseret i landet.

”Da jeg bad om at få mit pas retur, truede agenten med at melde mig til myndighederne”, fortæller en 23-årige anonym, der også er ansat gennem JS Global, og tilføjer:

”Jeg ville bare have mit pas retur og afslutte den kontrakt, jeg var på”.

Men i stedet blev hun tvunget til at fortsætte med at arbejde, forklarer hun DanWatch.

Mener tingene er på plads
Jamal Mohd Sheike Moed, der er chef hos agenten JS Global erkender, at firmaet både tilbageholder pas og tager penge for at legalisere de illegale arbejdere.

”De vil gerne have, at jeg passer på deres pas, fordi de frygter at få dem stjålet. Jeg har også fortalt arbejderne, at vi tager ekstra penge. Og de sagde, at de ville betale hvad som helst for dokumenterne”, siger han til DanWatch.

Læs også: Amazon møder kritik for løn- og arbejdsforhold

Forholdene i Malaysia blev også undersøgt tilbage i 2014, hvor det ligeledes kom frem, at mange arbejderes pas blev tilbageholdt – strengt imod landets love.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K