Connie Hedegaard: Klimatopmøder bør kun foregå hvert andet år

Det vil gavne verdens kamp mod de globale klimaforandringer, hvis FN kun afholder sine klimatopmøder hvert andet år, mener tidligere klimakommissær Connie Hedegaard.

19.01.2015

CSR.dk

EU’s tidligere klimakommissær Connie Hedegaard langer ud efter FN og de årlige klimatopmøder. Hun mener, at organisationen skal bevise, at den er i stand til at reformere sig selv, samt at klimatopmøderne – Cop’erne – kun bør afholdes hvert andet år.

Connie Hedegaard siger til Mandag Morgen, at FN’s rolle som central aktør i klimakampen afhænger af, at der leveres konkrete politiske resultater ved Cop15 i Paris til december – ellers bliver FN’s troværdighed i klimakampen sat over styr.

Læs også: FN klar til at uddele klima-milliarder

”UNFCCC’s troværdighed er på spil i Paris. Som verdenssamfund kan vi ikke to gange med seks års mellemrum sætte en deadline for en global klimaaftale og så bagefter sige, at det blev der så desværre alligevel ikke rigtig noget ud af. Hvis det sker, vil verdens lande søge andre veje”, siger Connie Hedegaard til Mandag Morgen.

Connie Hedegaard peger på, at et godt resultat i Paris til december bør gøre det muligt at sikre, at den globale opvarmning ikke overstiger det tilladte mål på to grader celsius ekstra. Hvis verdens ledere kan få en god aftale på plads i Paris, bør den årlige klimakonference kun løbe af stablen hvert andet år, siger hun til Mandag Morgen.

Læs også: Klimaminister om ny klimarapport: Vi skal handle nu

”Argumentet for, at man vil have Cop’erne hvert år, er, at de er med til at mobilisere. At man ved, at man skal være der. Men sandheden er jo, at de konferencer er blevet meget store. København var enormt stor. Paris bliver enormt stor. Cop’erne er meget store, de koster mange penge, og de koster også meget CO2”, siger Connie Hedegaard, som har deltaget i FN’s klimaforhandlinger siden 2004, hvor hun blev miljøminister.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle