CSR-kriser rammer hver fjerde virksomhed

CSR-kriser er ikke fremmede for Danmarks største virksomheder. De forværrer omdømmet og er den slags krise virksomhederne helst vil undgå.

CSR kriser forekommer hyppigt og er den slags krise, virksomhederne nødigst vil ud i..

29.04.2016

Eva Harpøth Skjoldborg og Pernille Winge Nymark Hahn, CSR.dk

En spørgeskemaundersøgelse blandt Danmarks største virksomheder er en central del af cand. Merc. Pernille Winges Nymark Hahns kandidatafhandling ’Når etikken brister’ fra slutningen af 2015. Den undersøger kriser, med særligt fokus på CSR-kriser – hvorfor opstår de og hvilke konsekvenser har de?

I alt har 155 virksomheder svaret på, om de har oplevet en krise inden for de sidste fem år, hvilket var tilfældet i 100 virksomheder svarende til 65 procent. Ser man herunder på de enkelte krisetyper, så er CSR-krisen den hyppigst forekommende.

Mere end hver fjerde virksomhed i undersøgelsen (27 procent) været udsat for en CSR-krise inden for de sidste fem år. Med snedig statistikmagi kan man på baggrund af undersøgelsens besvarelser med 95 procent sikkerhed sige, at mindst hver femte af Danmarks 1000 største virksomheder har oplevet en CSR-krise inden for de sidste fem år.

Ansvar defineres udefra
CSR-kriser er i undersøgelsen defineret som en konflikt relateret til virksomhedens samfundsansvar. Det kan både være et spørgsmål om mangel på eller overskridelse af CSR-løfter og spørgsmål om adfærd og kommunikation, der ikke direkte omhandler virksomhedens CSR-arbejde men som af omverdenen opfattes som uetisk. Som Pernille Winge skriver, så ”…er virksomhedens samfundsansvar ikke kun det, virksomheden selv definerer.” Tidens store skandale om skattely er et eksempel på dette.

Hvem er de?

Virksomheder der har oplevet en CSR-krise inden for de sidste fem år:
  • 41 procent er børsnoterede
  • 90 procent har en CSR-strategi
  • 83 procent af dem, der har oplevet CSR-kriser, er B2C-virksomheder

CSR-aktive virksomheder er særligt udsat for CSR-kriser
Særligt virksomheder, der arbejder proaktivt med CSR, er udsat for CSR-kriser. Det gælder for ni ud af ti tilfælde. For 31 procent handlede CSR-krisen mangel på CSR-tiltag eller etiske retningslinjer, og for 69 procent om eksisterende CSR-tiltag og etiske retningslinjer.

Det resultat giver opbakning til den melding, som flere virksomheder gav udtryk for ved Dansk Initiativ for Etisk Handels konference d. 20. april, nemlig at medier og NGO’er gerne måtte prøve at fokusere mere ”på dem der står bagerst” og ikke kun på dem, der prøver at arbejde med de svære emner.

CSR-kriser er frygtede men sandsynlige
Undersøgelsen har også bedt virksomhederne om at sammenligne med f.eks juridiske, økoomiske, teknologiske kriser. Dem har der også været nogle af, men CSR-krisen den krisetype, som flest virksomheder har oplevet og den de mest frygter at opleve igen.

Oven i det mener virksomheder, der har oplevet CSR-kriser, at der er større risiko for at opleve endnu en CSR-krise inden for de næste fem år, end det er tilfældet for andre typer af kriser. Måler man risikoen på en skala fra 1-5, hvor 1 er meget lille, så vurderer de risikoen til at være 3,6.

Konsekvenserne af en CSR-krise
I undersøgelsen peger virksomhederne på, at CSR-krisen i høj grad mener skaber negativ medieomtale i både traditionelle og sociale medier (hhv. 88% og 73%). Over halvdelen oplever at konsekvensen er et dårligere image. Også i det perspektiv opleves en CSR-krise som værre end andre kriser, hvor kun ca. 40 procent mente at krisen havde påvirket deres image.  

Der er også meget, der tyder på, at CSR-kriser i høj grad er forbrugerdrevne. Ud af virksomhederne, der har oplevet CSR-kriser, er 83 procent B2C-virksomheder. Op mod 15 procent vurderer at have mistet kunder som direkte konsekvens af CSR-krisen, mens 21 procent vurderer, at tillidsforholdet til interesseorganisationer er blevet forværret.

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

17.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Transportbranchen

17.09.2025CSR.dk

ØGO-sag udløser politianmeldelse: ’Grov overtrædelse af loven’

16.09.2025MäRK

Sponseret

Vi får den verden, vi fortæller om

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart