Dagligvarebutikker tager bæredygtigt ansvar

Konventionel produktion af palmeolie går ud over både regnskove og truede dyrearter. Det har fået Dansk Erhverv og en række dagligvarebutikker og grossister til at skride til handling for at sikre produkter med bæredygtigt produceret palmeolie i de danske butikker.

Konventionel produktion af palmeolie går ud over både regnskove og truede dyrearter. Det har fået Dansk Erhverv og en række dagligvarekæder og grossister til at intensivere kampen for bæredygtig produktion af palmeolie..

08.07.2014

CSR.dk

Dansk Erhverv og en række dagligvarekæder og grossister intensiverer nu kampen for bæredygtig produktion af palmeolie med et initiativ, som skal sikre, at kædernes egne produkter på sigt kun indeholder palmeolie, der er bæredygtigt produceret.

”Problemet med konventionel produktion af palmeolie er, at den ofte medfører negative påvirkninger af mennesker, miljø og dyreliv i producentlandene. Denne situation skal vendes til en mere bæredygtig udvikling. Det er de danske dagligvarebutikker klar til at arbejde for,” siger Louise Koch, der er CSR-chef i Dansk Erhverv.

Læs også: Dansk Supermarked og WWF samarbejder om fisk

Initiativtagerne til projektet er Dansk Erhverv, Dansk Supermarked, Coop og De Samvirkende Købmænd med Dagrofa og Reitan Distribution. Med initiativet sætter kæderne selv deres individuelle strategier for at omstille til bæredygtigt produceret palmeolie.

Dansk Erhverv skaber rammerne for projektet og faciliterer dialog og inspiration mellem virksomheder og andre samarbejdspartnere i værdikæden.

Dagligvarebutikkerne tager i første omgang fat i produkter af egne mærker inden for primært fødevarer, men hen ad vejen også andre varegrupper, hvor man vil sørge for, at producenterne på sigt anvender bæredygtig palmeolie, så forbrugerne med god samvittighed kan lægge produktet i indkøbskurven.

Læs også: Forbrugerrådet savner åbenhed i danske supermarkeders CSR-arbejde

Dansk Erhverv vil som koordinator af initiativet gennemføre et årligt arrangement, som sætter fokus på initiativets resultater og skaber viden og inspiration for deltagerne om, hvordan man kan styrke indsatsen for mere anvendelse af bæredygtig palmeolie på tværs af værdikæden. 

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

20.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup