Danish Crown stopper klimakampagne efter omfattende kritik

Danish Crown har valgt at indstille sin klimakampagne og klimamærket ”klimakontrolleret gris” efter omfattende kritik fra en række klimaorganisationer, og efter de danske supermarkeder takker nej til at sælge svinekødet.

Danish Crown, ser supermarkedernes beslutning om at stoppe salget, som ærgerlig. Foto: Danish Crown. .

20.10.2021

CSR.dk

Sidste år igangsatte den danske slagterikoncern Danish Crown en større klimakampagne og satte et klistermærke på deres svinekød med betegnelsen ”klimakontrolleret gris”. Men nu melder koncernen, at de har indstillet initiativet.

Det er nemlig ikke længere muligt at finde det runde, lyserøde mærke blandt kødet i landets kølediske, da samtlige supermarkeder har valgt at stoppe salget. Coop valgte f.eks. at droppe mærket med begrundelsen, at Danish Crown ikke kunne dokumentere konkret, hvorfor svinkødet var mere klimavenligt end andet svinekød.

Læs også: Nye tider i vente for Danish Crown

”Der må ikke være tvivl om, hvad der står på pakkerne. Det her svinekød adskiller sig ikke fra alt andet dansk svinekød i køledisken. Så vi vil gerne sælge kødet, men vi vil ikke have mærket på”, siger Thomas Roland, der er CSR-chef i Coop til DR.dk.

Efterfølgende har Aldi, Rema 1000, Dagrofa med Meny og Spar samt Salling Group med supermarkederne Netto og Bilka også valgt at indstille salget.

Ros for tilbagetrækning
Siden Danish Crown lancerede sin klimakampagne, har flere klimavirksomheder og -organisationer løbende været ude og kritisere mærkningsordningen og særligt kommunikationen bag tiltaget.

Forbrugerrådet Tænk og den grønne tænketank Concito har kritiseret Danish Crown for at vildlede forbrugerne og greenwashing. Desuden har Dansk Vegetarisk Forening, Klimabevægelsen og Den Grønne Studenterbevægelse stævnet Danish Crown for vildledning.

I juni måned anmeldte Greenpeace også slagterikoncernen til Forbrugerombudsmanden. Retssagen skal afgøre, hvorvidt der er tale om brud på markedsføringslovgivningen, når Danish Crown kalder sit svinekød for ”mere klimavenlig, end du tror” og i samme forbindelse bruger betegnelsen ”klimakontrolleret gris” på sine kødindpakninger.

Greenpeace er derfor også tilfredse med Danish Crowns beslutning om at indstille kampagnen.

”Det er fantastisk nyt. Der skal lyde en stor ros herfra til de danske supermarkeder for at tage ansvar, når Danish Crown ikke ville. Og vi vil også gerne rose Danish Crown for endelig at drage konsekvensen af den omfattende kritik, som vi og mange andre har rettet mod deres kampagne”, lyder det fra organisationen gennem en artikel på deres hjemmeside.

En ærgerlig situation
Danish Crown afviser selv, at kampagnen er vildledende, og ytrer samtidig ærgrelse over, ikke at kunne kommunikere omkring klimatiltag, som, ifølge dem, er bakket op af konkrete data.

Læs også: Kødproducenters klimahvidvisk trækker tråde til tobaksindustriens retorik

”Landmændene er i fuld gang med at reducere deres klimaaftryk, og hvis man ikke kan fortælle forbrugerne om, hvad landmændene arbejder med, så er det rigtigt ærgerligt. Alle de initiativer, vi tager, skal være datadrevet, så vi er også helt trygge ved, at nogen kigger os efter i sømmene både med henblik på vores kommunikation og det program, der ligger nedenunder", siger kommunikationsdirektør hos Danish Crown, Astrid Gade Nielsen til Landbrugsavisen.

Derfor mener hun også, at retssagen kan give anledning til afklaring i forhold til, hvordan koncernen kan kommunikere om sine initiativer fremover.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

28.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense