Danmark med i omfattende satsning på grøn energi

Sammen med 19 andre lande vil Danmark styrke forskning i og udvikling af vedvarende energiteknologier gennem projektet Mission Innovation. Formålet er øge tempoet i den globale omstilling til grøn energi.

De 20 lande bag Mission Innovation mødes i disse dage for at fastsætte rammerne for, hvordan den øgede forskning i vedvarende energi skal gribes an. Danmark er en del af det ambitiøse projekt. .

03.06.2016

CSR.dk

De er med

Følgende lande er med i Mission Innovation: Kina, Indien, USA, Indonesien, Brasilien, Danmark, Australien, Canada, Chile, Forenede Arabiske Emirater, Frankrig, Italien, Japan, Mexico, Norge, Saudi Arabien, Sverige, Sydkorea, Tyskland og Storbritannien. Derudover deltager EU-Kommissionen.

Tilbage i december sidste år forpligtede 20 lande sig til at fordoble deres udgifter til forskning i vedvarende energi frem mod år 2020. Aftalens bagmand var USA's præsident Barack Obama og projektet fik navnen Mission Innovation.

Danmark var et af de lande, der forpligtede sig til at deltage i den historisk store satsning på vedvarende energi. Sammen med de 19 andre lande har Danmark altså sagt ja til at hæve forskningsbudgetterne i sådan en grad, at i år 2021 bruger landene tilsammen 200 mia. kroner om året på forskning i grøn energi.

Læs også: Historisk øjeblik: 175 lande underskriver klimaaftale på Jordens Dag

”Med vores deltagelse i Mission Innovation har regeringen fået Danmark med i Champions League for udviklingen af vedvarende energiteknologi”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt om Danmarks deltagelse i projektet og fortsætter:

”Den globale grønne omstilling er helt afhængig af, at vi gennem forskning og udvikling gør vedvarende energiteknologier billigere og mere konkurrencedygtig i forhold til energi fra kul, olie og gas, så vedvarende energi og energieffektivisering bliver det oplagte valg - især økonomisk - når alverdens lande skal lave grøn omstilling”.

Læs også: Klimatopmøde skal styrke vedvarende energi i Afrika

Nu skal de 20 lande så mødes igen. For første gang siden december samles landene bag Mission Innovation – det sker netop i disse dage i San Francisco. Mødet skal bruges til at fastsætte de nærmere rammer og principper for det fælles, ambitiøse innovationsarbejde. Mission Innovation vil blandt andet arbejde tæt sammen med initiativet Breakthrough Energy Coalition, som private investorer, heriblandt Bill Gates og Mark Zuckerberg, står bag.

-CHM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København maj 2026

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

03.03.2026

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle