Danmarks klimaindsats bliver vurderet som ’dårlig’

Danmark får en lavere placering end normalt i nyt klima-indeks. Det skyldes regeringens sløve indsats, siger NGO.

Danmarks klimapolitik er for slap. Det kan ses på en ny rangliste udformet af NGO'en CAN. Her ligger Danmark længere nede end normalt. Arkivfoto..

21.06.2018

CSR.dk

En af Europas førende ngo’er, Climate Action Network (CAN), kritiserer bl.a. Danmark i et nyt klima-indeks, ‘Off target: Ranking of EU countries’ ambition and progress in fighting climate change’, der blev offentliggjort tidligere på ugen.

I indekset har man undersøgt 28 EU-landes klimapolitik. Resultatet er en rangliste prioriteret efter, hvor gode hvert enkelt land er til at implementere den grønne omstilling, hvor ambitiøse de er og hvor gode de er til at påvirke hinanden internationalt for at få ambitionerne ført ud i livet.

Her bliver Danmark tildelt en samlet pointscore på 49 procent, hvor 100 procent repræsenterer det perfekte resultat. Det betyder, at Danmark nu hører ind under kategorien ’Dårlig’.

Læs også: Dansk energieksport rummer stort potentiale, men er gået i stå

”Det er ikke lykkedes for Danmark at sætte fart på sin overgang til grøn energi. Regeringen bryster sig af forandringer, som blot viderefører den fortsatte underliggende forandring”, skriver CAN i indekset.

Et eksempel på dette er, da den danske regering annoncerede, at den vil udfase kul inden 2030. Men det skete først, efter at de tre danske kraftværksselskaber, der bruger kul, havde erklæret, at de vil udfase kul i henholdsvis 2023, 2028 og 2030.

En skuffende sjetteplads
Danmark lander lige udenfor top fem med en sjette plads, kun overgået af Sverige, Portugal, Frankrig, Holland og Luxembourg. En fin placering med tanke på, at hele 28 lande er blevet vurderet.

Men positionen skal anskues i en større sammenhæng. Danmark har i årevis fastholdt en topplacering på lignende lister, både i EU og på en international skala.

”Skal man sige noget pænt om Danmark, så er det, at Danmark stadig støtter de overordnede internationale mål for grøn energi. Men det er på den anden side heller ikke så overraskende, når landet nu har sine egne økonomiske interesser på det område”, siger CAN's direktør, Wendel Trio, til Politiken, med henvisning til den danske eksport af grønne energiteknologier.

- EST

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V