Danmarks klimaindsats bliver vurderet som ’dårlig’

Danmark får en lavere placering end normalt i nyt klima-indeks. Det skyldes regeringens sløve indsats, siger NGO.

Danmarks klimapolitik er for slap. Det kan ses på en ny rangliste udformet af NGO'en CAN. Her ligger Danmark længere nede end normalt. Arkivfoto..

21.06.2018

CSR.dk

En af Europas førende ngo’er, Climate Action Network (CAN), kritiserer bl.a. Danmark i et nyt klima-indeks, ‘Off target: Ranking of EU countries’ ambition and progress in fighting climate change’, der blev offentliggjort tidligere på ugen.

I indekset har man undersøgt 28 EU-landes klimapolitik. Resultatet er en rangliste prioriteret efter, hvor gode hvert enkelt land er til at implementere den grønne omstilling, hvor ambitiøse de er og hvor gode de er til at påvirke hinanden internationalt for at få ambitionerne ført ud i livet.

Her bliver Danmark tildelt en samlet pointscore på 49 procent, hvor 100 procent repræsenterer det perfekte resultat. Det betyder, at Danmark nu hører ind under kategorien ’Dårlig’.

Læs også: Dansk energieksport rummer stort potentiale, men er gået i stå

”Det er ikke lykkedes for Danmark at sætte fart på sin overgang til grøn energi. Regeringen bryster sig af forandringer, som blot viderefører den fortsatte underliggende forandring”, skriver CAN i indekset.

Et eksempel på dette er, da den danske regering annoncerede, at den vil udfase kul inden 2030. Men det skete først, efter at de tre danske kraftværksselskaber, der bruger kul, havde erklæret, at de vil udfase kul i henholdsvis 2023, 2028 og 2030.

En skuffende sjetteplads
Danmark lander lige udenfor top fem med en sjette plads, kun overgået af Sverige, Portugal, Frankrig, Holland og Luxembourg. En fin placering med tanke på, at hele 28 lande er blevet vurderet.

Men positionen skal anskues i en større sammenhæng. Danmark har i årevis fastholdt en topplacering på lignende lister, både i EU og på en international skala.

”Skal man sige noget pænt om Danmark, så er det, at Danmark stadig støtter de overordnede internationale mål for grøn energi. Men det er på den anden side heller ikke så overraskende, når landet nu har sine egne økonomiske interesser på det område”, siger CAN's direktør, Wendel Trio, til Politiken, med henvisning til den danske eksport af grønne energiteknologier.

- EST

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense