Danone i Danmark er nu B Corp-certificeret

Danones årelange ambition om at blive en af de første fuldt certificerede multinationale B Corp når med de danske aktiviteter vigtig milepæl.

Grafik: Danone/B Corp.

16.08.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Danones første B Corp-certificering kom i 2018 med virksomhedens amerikanske aktiviteter. I fødevareproducentens årsrapport for 2022 erklærede de, at 74,2 procent af deres globale salg nu er dækket af B Corp-certificeringen. Et kvalificeret gæt er, at med inklusionen af bl.a. det danske salg har Danone nu krydset grænsen til de sidste 25 procent. Målet er at ramme 100 procent i 2025.

Hvordan bliver man B Corp?

B Corp er en global bevægelse af virksomheder, der forpligter sig til at skabe positiv samfundsforandring gennem deres forretning.

B Corp-certificering opnås gennem en grundig verifikationsproces, der administreres af non-profitorganisationen B Lab. Her bliver virksomhedens sociale og miljømæssige præstationer vurderet i en såkaldt Impact assessment med en gennemgang af virksomhedens indvirkning på medarbejdere, kunder, lokalsamfund og miljø.

Der er 75 certificerede B Corps i Danmark, for mere information kan man kontakte Nille Skalts, grundlægger og direktør i B Corp Nordic på tlf. 5362 0414 eller nskalts@bcorporation.eu

"Vi er meget glade for at kunne meddele, at vores forretning i Danmark har opnået B Corp-certificeringen, og at vi nu er en del af det voksende fællesskab af B Corps i Danmark. Vores ambition er at fremme sundhed gennem mad til så mange mennesker som muligt på den mest bæredygtige måde. B Corp-certificeringen viser, at vi er på rette vej mod at nå dette mål," siger Miki Aho, Country Manager for Danmark og Norge.

Nogle af de seneste beslutninger, som bidrager til det mål, er at Danone Nordics i 2023 skiftede fra lastbilstransport på fossilt brændstof til HVO (hydrobehandlet vegetabilsk olie). Samtidig introducerede Danone Nordics et frivilligt program, hvor medarbejdere dedikerer en arbejdsdag om året til humanitære formål.

"Danone har en lang historie med at anerkende, at økonomisk vækst skal balancere med socialt ansvar, hvilket er en arv, vi er meget stolte af. Denne arv harmonerer i høj grad med B Corp-certificeringen og den forpligtelse, vi har påtaget os. Vi er stolte af certificeringen, og vi ønsker at accelerere arbejdet endnu mere," siger Miki Aho.

Multinationale B Corps kan gøre stor forskel
Historien om B Corp og Danone begynder tilbage i 2015, hvor de to parter begyndte at udvikle metoder til at certificere multinationale og børsnoterede virksomheder, som kunne sætte skub i udbredelsen af B Corp-bevægelsen og gøre den mere mainstream.

I dag har bevægelsen flere end 7.500 certificerede medlemmer i mere end 80 lande. Heraf udgør SMV’er stadig over 95 procent, men 28 procent af beskæftigelsen i B Corp ligger hos de knap 100 multinationale virksomhedsmedlemmer – defineret som virksomheder med en årlig omsætning på mere end en milliard US dollar. Det er f.eks. Nespresso, Natura, Patagonia, Ben & Jerry’s og Bonduelle.

B Corp-organisationen er begejstret for at have multinationale selskaber i bevægelsen. Man tror på, at de store virksomheder har en vigtig rolle at spille i udviklingen af en ny fortælling om virksomhedernes rolle og i at skabe synlighed om alle B corps bidrag til at ændre kultur, praksis og selve måden kapitalisme fungerer på.

Murren i B Corp-krogene
Ikke alle bevægelsens medlemmer er lige så begejstrede for de store selskabers indlemmelse i B Corp. For hvordan kan det stemme overens med den oprindelige B Corp mission, som var – og er – at ændre måden kapitalismen fungerer på for at redde verden. 

Utilfredsheden har bl.a. ført til, at 30 B Corps efter certificeringen af Nespresso i foråret 2022 sendte et åbent brev til B Lab, som er ansvarlig for certificeringerne, hvor de pegede på, at indlemmelsen af virksomheder med så velkendte problematikker som i produktionen af kaffe, risikerede at underminere hele B Corp-bevægelsens troværdighed og mission.

B Lab anerkendte protesten, men understregede at Nespresso var bedømt og levede op til alle krav i certificeringen, og at kravene endda er højere for store virksomheder.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online