Dansk Supermarked lancerer sporbarhed på tun

Kunderne i Bilka, Føtex og Netto kan på en digital platform fremover tjekke oprindelsen på den enkelte dåse tun. Den nye digitale løsning skal skubbe til forbrugeren og branchens opmærksomhed på bæredygtig fiskeri.

Ved at indtaste et nummer fra den enkelte tundåse, kan tunen spores tilbage til kaptajn, båd, fangstmetode, område og -tidspunkt. Foto: Dansk Supermarked. .

15.03.2018

CSR.dk

Når du køber tun i Føtex, Netto og Bilka, kan du fremover se lige nøjagtig, hvor tunen stammer fra.
For at øge informationen omkring fangstmetoder lancerer Dansk Supermarked Group nu en onlineløsning, hvor alle kunder på koncernens dåsetun af egne mærker kan søge information, som kan spore tilbage til tunes oprindelse.

Læs også: Ulovligt fiskeri skal bekæmpes med blockchain 

”At vi kan koble en digital platform, som vores kunder kan benytte, direkte til en stribe konkrete oplysninger hos vores leverandører af tun er en interessant løsning – og et led i vores ambition om at øge gennemsigtigheden og informationsniveauet om vores varer til kunderne,” siger ansvarlighedsdirektør i Dansk Supermarked Group, Jonas Schrøder.

Sporbarhedssystemet gælder for Dansk Supermarked Groups egne mærker, for her har koncernen direkte har kunnet samarbejde med leverandørerne om at bidrage til løsningen. Det drejer sig om produkterne Levevis, Vores, Lighthouse, Natuna og Princip.

”Det er en spændende udvikling, at vi med vores egne mærker kan præge en udvikling med gennemsigtighed, som man sagtens kan forvente vil brede sig til andre mærker også,” siger Jonas Schrøder.

Bæredygtigt valg
Dansk Supermarked Group har i en årrække samarbejdet med WWF Verdensnaturfonden på at øge andelen af fisk fra bæredygtig fiskeri i butikkerne. Hos organisationen ser man også den digitale sporing af tunen som et vigtigt initiativ, der kan oplyse kunderne om den tun, de står med i hånden.

”For det første kan du som forbruger nu nemmere sikre dig, at den tun, du har puttet i kurven, er et bæredygtigt valg. For det andet stiller initiativet krav til leverandørerne om fiskeindustrien om bedre at dokumentere deres praksis,” siger Christoph Mathiesen, seniorrådgiver hos WWF Verdensnaturfonden.

Læs også: Eksisterende bæredygtige løsninger skal spredes hurtigt for at nå verdensmålene 

Han påpeger, at netop når det kommer til tun, er sporbarheden i den globale industri mangelfuld, og der foregår stadig urapporteret fiskeri, som går hårdt ud over fiskebestandene.

Dansk Supermarked tager teten i Danmark
Generelt går det rigtig godt for danskerne, når det omhandler bæredygtig fiskeri. Lige nu indtager Danmark førstepladsen blandt de nordiske lande, når det kommer til udvalget af MSC-certificerede bæredygtige fiske- og skaldyrsprodukter blandt supermarkedernes private label-produkter, viser en ny opgørelse fra Marine Stewardship Council (MSC), der er en international mærkningsordning for vildfanget og bæredygtig fiskeri.

“Den nye opgørelse viser, at de danske dagligvarekæder har bæredygtighed højt på agendaen, og at det både er de store og små kæder, som har indarbejdet bæredygtig fisk og skaldyr i deres CSR-strategier. Vi har set en positiv udvikling inden for kædernes fiskepolitik,” udtaler kommunikations- og marketingchef hos MSC, Majken Møller.

Læs også: Nyt samarbejde med WWF skal hjælpe Letz sushi med at blive 100 procent grøn 

Dansk Supermarked tager dog teten I Danmark, der topper listen over dagligvarekæder som har flest MSC-certificerede fiske- og skaldyrsprodukter i private label-porteføljen. Dansk Supermarked har en ambition om, at samtlige fiske- og skaldyrsprodukter skal være enten MSC, ASC eller opfylde bæredygtige kriterier inden udgangen af 2019.

“Nok er vi store på markedet i Danmark, men i det store billede er vi bare en lille fisk. Derfor vil vi sammen med WWF Verdensnaturfonden, som vi samarbejder med om vores målsætning, skubbe på hos forbrugere og politikere og i særdeleshed hos producenter og leverandører, så vi kan gøre vores til, at den globale fiskebranche lægges om,” udtaler Simon Rud, Kategorichef Dansk Supermarked Group.

-JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

09.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online