Dansk Supermarked vinker farvel til miljøbelastende rejer

Dansk Supermarked vil fremadrettet kun sælge ASC-mærkede kæmperejer i Bilka, Netto og Føtex. Det sker som en del af virksomhedens målsætning om kun at forhandle ansvarligt producerede fisk og skaldyr.

Dansk Supermarked har siden 2007 arbejdet for at udvide sit sortiment med flere ansvarligt producerede fisk og skaldyr..

05.02.2015

CSR.dk

Fra slutningen af april vil det ikke længere være muligt at finde varmtvandsrejer på hylderne i Bilka, Netto og Føtex, med mindre de bærer det lille, turkise ASC-mærke, som giver en garanti for, at rejerne er opdrættet under miljømæssigt ansvarlige forhold.

Læs også: Bæredygtige laks i Dansk Supermarked

Dansk Supermarked har nemlig en målsætning om kun at sælge dokumenteret ansvarligt producerede fisk og skaldyr i sine butikker. Som en del af den plan vil koncernen fremover kun sælge ASC-mærkede varmtvandsrejer frem for de ofte miljøbelastende varmtvandsrejer, der sælges under navne som ”tigerrejer”, ”vannameirejer” eller ”kæmperejer”.

”Kæmperejer er meget populære blandt vores kunder, men de er samtidig også problematiske for miljøet, og derfor har vi virkelig set frem til, at de første rejefarme i Asien skulle blive ASC-certificerede, så vi kunne få rejerne i vores sortiment. Nu kan vi endelig tilbyde et produkt, der ikke er med til at ødelægge de områder, rejerne opdrættes i, og samtidig er vi med til at støtte udviklingen i de lande, vi køber dem fra”, siger Helene Regnell, CSR-chef i Dansk Supermarked, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dansk Supermarked i front for nyt madspildsprojekt

Ifølge Gitte Seeberg, generalsekretær hos WWF Verdensnaturfonden, er tiltaget fra Dansk Supermarkeds side yderst positivt.

”Det er en milepæl frem mod virksomhedens mål om udelukkende at forhandle certificerede fisk- og skaldyrsprodukter. Hvis alle gjorde, som Dansk Supermarked gør på dette område, ville det virkelig batte”, siger hun.

De første ASC-mærkede rejer kommer på hylderne i uge 17, og herefter bliver de rejer, der ikke bærer ASC-mærket, udfaset fra sortimentet i både Bilka, Netto og Føtex.

-KLZ

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

01.04.2026CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online