Dansk Supermarked vinker farvel til miljøbelastende rejer

Dansk Supermarked vil fremadrettet kun sælge ASC-mærkede kæmperejer i Bilka, Netto og Føtex. Det sker som en del af virksomhedens målsætning om kun at forhandle ansvarligt producerede fisk og skaldyr.

Dansk Supermarked har siden 2007 arbejdet for at udvide sit sortiment med flere ansvarligt producerede fisk og skaldyr..

05.02.2015

CSR.dk

Fra slutningen af april vil det ikke længere være muligt at finde varmtvandsrejer på hylderne i Bilka, Netto og Føtex, med mindre de bærer det lille, turkise ASC-mærke, som giver en garanti for, at rejerne er opdrættet under miljømæssigt ansvarlige forhold.

Læs også: Bæredygtige laks i Dansk Supermarked

Dansk Supermarked har nemlig en målsætning om kun at sælge dokumenteret ansvarligt producerede fisk og skaldyr i sine butikker. Som en del af den plan vil koncernen fremover kun sælge ASC-mærkede varmtvandsrejer frem for de ofte miljøbelastende varmtvandsrejer, der sælges under navne som ”tigerrejer”, ”vannameirejer” eller ”kæmperejer”.

”Kæmperejer er meget populære blandt vores kunder, men de er samtidig også problematiske for miljøet, og derfor har vi virkelig set frem til, at de første rejefarme i Asien skulle blive ASC-certificerede, så vi kunne få rejerne i vores sortiment. Nu kan vi endelig tilbyde et produkt, der ikke er med til at ødelægge de områder, rejerne opdrættes i, og samtidig er vi med til at støtte udviklingen i de lande, vi køber dem fra”, siger Helene Regnell, CSR-chef i Dansk Supermarked, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dansk Supermarked i front for nyt madspildsprojekt

Ifølge Gitte Seeberg, generalsekretær hos WWF Verdensnaturfonden, er tiltaget fra Dansk Supermarkeds side yderst positivt.

”Det er en milepæl frem mod virksomhedens mål om udelukkende at forhandle certificerede fisk- og skaldyrsprodukter. Hvis alle gjorde, som Dansk Supermarked gør på dette område, ville det virkelig batte”, siger hun.

De første ASC-mærkede rejer kommer på hylderne i uge 17, og herefter bliver de rejer, der ikke bærer ASC-mærket, udfaset fra sortimentet i både Bilka, Netto og Føtex.

-KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom