Danske virksomheder er blevet bedre til at tage socialt ansvar

Det sociale ansvar er begyndt at fylde langt mere hos danske virksomheder, end det har gjort tidligere. Der er dog stadig plads til forbedringer, lyder det fra ekspert.

Hver fjerde danske virksomhed tager socialt ansvar ved at have ansatte i støttet beskæftigelse..

19.12.2016

CSR.dk

Antallet af danske virksomheder, der tager socialt ansvar, er steget støt siden 1998, hvor kun hver tiende virksomhed havde folk ansat i støttet beskæftigelse. I dag er det hver fjerde virksomhed, viser tal fra SFI’s årbog over virksomheders sociale engagement.

Flere og flere virksomheder er begyndt at ansætte eksempelvis flygtninge, personer med handicap eller unge med udfordringer uden at få økonomisk støtte hertil, skriver videns- og netværkshuset Cabi på sin hjemmeside.

Læs også: Socialt ansvarlige virksomheder betaler mindre skat

”Ser vi på begrebet CSR gælder det særligt for Danmark, at vi ser meget på de tre ben forebyggelse, fastholdelse og inklusion. I de senere år har vi set et klart skred i synet på, at vi skal inkludere flere med udfordringer på arbejdspladsen, og det er lykkedes at få virksomhederne til at tage nogle sociale opgaver på sig”, siger Helle Holt, der er seniorforsker hos SFI.

Del ud af erfaringer
Ifølge Helle Holt er der stadig plads til forbedringer, når det kommer til danske virksomheder og socialt ansvar. For at få flere virksomheder med på vognen handler det om at dele ud af erfaringer.

”Det kan være rigtig svært at sælge budskabet om socialt ansvar, men jeg tror på, at når virksomhederne får delt erfaringerne fra direktør til direktør og fra tillidsmand til tillidsmand, kan man få flere til at tage skridtet. Det handler om lige at få virksomhederne i gang, for vi ved, at har man først én gang taget en ledig i virksomhedspraktik, bliver man typisk ved”, siger Helle Holt.

Læs også: KPMG klar med rapport om socialt ansvarlige virksomheder

Cabi opfordrer desuden til, at jobcentrene gør en større indsats ved at brede paletten ud og skabe kontakt med endnu flere virksomheder.

5 gode råd
For virksomheder kan det være svært at finde ud af, hvordan man kommer ordentligt i gang med den sociale ansvarlighed. Derfor har Cabi udformet følgende 5 gode råd:

  1. Find de rigtige medarbejdere: Har I problemer med at finde arbejdskraft, og kan I mærke det på bundlinjen? Mange virksomheder får løst deres bemandingsproblemer ved at rekruttere alternativt med socialt ansvar.
  2. Det skal give mening: Gør det, der giver mest mening for jeres virksomhed. Hvilke opgaver mangler I at få løst? Hvordan kunne I lette jeres daglige arbejde?
  3. Begynd med jeres egne: Start med de udfordringer, som passer til det udgangspunkt, I kommer fra i jeres virksomhed. Det er en god ide at tage fat på jeres interne forhold, inden I fx begynder at tage ledige på kanten af arbejdsmarkedet ind. Begynd eksempelvis med at se på jeres sygefravær, trivsel eller eventuelle konflikter. Det er også socialt ansvar.
  4. Nye lovkrav om socialt ansvar: Der er kommet øgede krav til rapportering af socialt ansvar (CSR). Hører din virksomhed til den gruppe, der stilles øgede krav til, kan du få rådgivning fra Cabi om, hvordan du tager fat, og hvad lovkravene består af.
  5. Lær af andre: I behøver ikke at opfinde alle svarene selv – måske har nogle gjort sig erfaringer før jer. Brug dit netværk omkring dig, eller meld dig ind i VirksomhedsnetværkCabi, hvor du får chancen for at netværke med andre socialt ansvarlige virksomheder.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup