Danske virksomheder er blevet bedre til at tage socialt ansvar

Det sociale ansvar er begyndt at fylde langt mere hos danske virksomheder, end det har gjort tidligere. Der er dog stadig plads til forbedringer, lyder det fra ekspert.

Hver fjerde danske virksomhed tager socialt ansvar ved at have ansatte i støttet beskæftigelse..

19.12.2016

CSR.dk

Antallet af danske virksomheder, der tager socialt ansvar, er steget støt siden 1998, hvor kun hver tiende virksomhed havde folk ansat i støttet beskæftigelse. I dag er det hver fjerde virksomhed, viser tal fra SFI’s årbog over virksomheders sociale engagement.

Flere og flere virksomheder er begyndt at ansætte eksempelvis flygtninge, personer med handicap eller unge med udfordringer uden at få økonomisk støtte hertil, skriver videns- og netværkshuset Cabi på sin hjemmeside.

Læs også: Socialt ansvarlige virksomheder betaler mindre skat

”Ser vi på begrebet CSR gælder det særligt for Danmark, at vi ser meget på de tre ben forebyggelse, fastholdelse og inklusion. I de senere år har vi set et klart skred i synet på, at vi skal inkludere flere med udfordringer på arbejdspladsen, og det er lykkedes at få virksomhederne til at tage nogle sociale opgaver på sig”, siger Helle Holt, der er seniorforsker hos SFI.

Del ud af erfaringer
Ifølge Helle Holt er der stadig plads til forbedringer, når det kommer til danske virksomheder og socialt ansvar. For at få flere virksomheder med på vognen handler det om at dele ud af erfaringer.

”Det kan være rigtig svært at sælge budskabet om socialt ansvar, men jeg tror på, at når virksomhederne får delt erfaringerne fra direktør til direktør og fra tillidsmand til tillidsmand, kan man få flere til at tage skridtet. Det handler om lige at få virksomhederne i gang, for vi ved, at har man først én gang taget en ledig i virksomhedspraktik, bliver man typisk ved”, siger Helle Holt.

Læs også: KPMG klar med rapport om socialt ansvarlige virksomheder

Cabi opfordrer desuden til, at jobcentrene gør en større indsats ved at brede paletten ud og skabe kontakt med endnu flere virksomheder.

5 gode råd
For virksomheder kan det være svært at finde ud af, hvordan man kommer ordentligt i gang med den sociale ansvarlighed. Derfor har Cabi udformet følgende 5 gode råd:

  1. Find de rigtige medarbejdere: Har I problemer med at finde arbejdskraft, og kan I mærke det på bundlinjen? Mange virksomheder får løst deres bemandingsproblemer ved at rekruttere alternativt med socialt ansvar.
  2. Det skal give mening: Gør det, der giver mest mening for jeres virksomhed. Hvilke opgaver mangler I at få løst? Hvordan kunne I lette jeres daglige arbejde?
  3. Begynd med jeres egne: Start med de udfordringer, som passer til det udgangspunkt, I kommer fra i jeres virksomhed. Det er en god ide at tage fat på jeres interne forhold, inden I fx begynder at tage ledige på kanten af arbejdsmarkedet ind. Begynd eksempelvis med at se på jeres sygefravær, trivsel eller eventuelle konflikter. Det er også socialt ansvar.
  4. Nye lovkrav om socialt ansvar: Der er kommet øgede krav til rapportering af socialt ansvar (CSR). Hører din virksomhed til den gruppe, der stilles øgede krav til, kan du få rådgivning fra Cabi om, hvordan du tager fat, og hvad lovkravene består af.
  5. Lær af andre: I behøver ikke at opfinde alle svarene selv – måske har nogle gjort sig erfaringer før jer. Brug dit netværk omkring dig, eller meld dig ind i VirksomhedsnetværkCabi, hvor du får chancen for at netværke med andre socialt ansvarlige virksomheder.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle