Danskerne vil inspireres til bæredygtig livsstil

Langt de fleste danskere er klar til at ændre livstil. Ønsket om at leve et mere bæredygtigt liv, tage hensyn til miljøet og genbruge klodens sparsomme ressourcer er stort - især blandt de yngre generationer.

08.09.2020

CSR.dk

Langt hovedparten af befolkningen placerer således miljø, klima og bæredygtighed øverst på listen over tidens mest vigtige emner. Men hvordan er det nu, man finder den mest klimavenlige vare, hvordan sparer man mest muligt på energien, eller er det nu man skal købe en el-bil. Ofte er der flere spørgsmål end svar.
En ny bæredygtigheds messe vil samle en del af svarene. Målet er at sænke dankernes CO2-udledning.

Samler toppen af den grønne omstilling
Langt hovedparten af svarene kan nu findes på Danmarks største og første bæredygtighedsmesse, INSPIRE CHANGE Expo, der løber af stablen 5.-7. marts næste år i Forum i København. Messen forventes at tiltrække op mod 15.000 besøgende.

På messen vil en lang række af landets mest innovative aktører, virksomheder og organisationer, der fører an i den grønne omstilling, vise de mest bæredygtige løsninger indenfor tre overordnede kategorier; Lifestyle, Housing og Mobility.

Messen er den moderne markedsplads
"Vi vil skabe en ny platform, ja lad os kalde det markedsplads for de allerbedste ideer og løsninger, hvor udstillere og deltagere kan møde hinanden direkte for gennem samtalen at give inspiration og motivation, der kan omsættes direkte til handling," lyder det fra idémanden bag messen og direktør for Compass Fairs, Henning Sørensen.

"Jeg tror mange danskere har det som mig selv. Vi vil gerne gøre en forskel, for vores egen skyld, for vores børns skyld og de kommende generationers skyld. Men vi ved ikke helt hvordan, og, om det reelt nytter noget, set i den store sammenhæng. Her vil jeg gerne slå en hvid pind gennem den opfattelse, fordi opgaven og ansvaret hviler på os alle.  Vi bliver nødt til at gøre en forskel sammen," lyder det fra Henning Sørensen.

Behov for mere viden
Messen introduceres i Forum i København og Henning Sørensen forventer, at konceptet skal udvides til de øvrige nordiske lande. Udover at samle landets mest bæredygtige virksomheder, er der planlagt oplæg, paneldiskussioner og uddeling af en INSPIRE CHANGE Award.

"Vi har brug for at blive klogere. Som individer. Hvad kan vi selv gøre for at støtte op om den grønne omstilling, om regeringens klimalov og helt overordnet om FN's Verdensmål. Det er vores mål at skabe en sammenhæng mellem begreber, ambitioner og de bæredygtige løsninger."

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby