Debat: Forbrugerne er ved at miste troen på verdensmålene

Hvis verdensmålet om ansvarlig produktion og forbrug skal indfries, bliver politikerne nødt til at tage affære. For forbrugerne vil gerne købe mere ansvarligt, mener formand for Forbrugerrådet Tænk.

Fra politisk side, mener Anja Philip, formand for Forbrugerrådet Tænk, at man kan indføre grønne afgifter på fly og i landbruget. Arkivfoto..

15.09.2022

CSR.dk

Hvis verden skal gøre sig forhåbninger om at nå verdensmålene de næste otte år – og særligt nummer 12 om ansvarlig produktion og forbrug – skal der ske noget fra politisk side.

Det skriver Anja Philip, formand hos Forbrugerrådet Tænk, i et debatindlæg i Altinget.

Hun tilføjer, at særlig Danmark ifølge OECD scorer lavt på det 12. verdensmål – og forbrugerne er også ved at miste troen på verdensmålene, viser en forbrugerundersøgelse fra organisationen.

Således svarer 9 procent, at de i høj grad tror på, at verdensmålene kommer til at have betydning for den grønne omstilling. I 2019 svarede 18 procent det samme.

Læs også: Global undersøgelse viser markante ændringer i forsyningskæderne

Derfor, mener Anja Philip, at der skal politisk handling til, hvis forbrugerne skal holdes motiverede.

”Det gælder i vores krav til produktdesign, produkters levetid, reparationsevne, genanvendelse, forbrugeroplysning, og hvordan vi sørger for at prisen afspejler samfundspåvirkningen”, skriver hun blandt andet.

Det skal derfor ifølge formanden være politikernes ansvar at gøre det ansvarlige valg til det nemme og mest attraktive.

Anja Philip nævner blandt andet at indføre grønne afgifter i blandt andet flyindustrien og i landbruget.

Læs også: Debatindlæg: EU-tekstilstrategi vil vende modeindustrien på hovedet

Og her skal pengene derefter gå til initiativer, der fremmer den grønne omstilling, som blandt andet kan gøre klimavenlige produkter billigere.

Ved nonfoodprodukter påpeger formanden, at man skal sørge for, at produkterne holder længere og kan repareres nemmere. Det kan sænke forbruget af blandt andet elektronik, tøj og hårde hvidevarer.

”Målet er at gøre det til en konkurrencefaktor for virksomhederne at udbyde produkter, der holder længere og bedre. Det kunne kommunikeres gennem tydelig information om forventede holdbarhed, som forbrugerne kan navigere efter”, skriver Anja Philip.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Byer må ikke sprede sig, hvis der skal være plads til fremtiden

20.02.2025CSR.dk

Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025CSR.dk

Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

19.02.20252030 Builders

Sponseret

Fra Ord til Handling: En Fælles Rejse Mod en Bæredygtig Fremtid

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart