Det skal være nemmere og grønnere at komme på arbejde

Gennem projektet Moving People vil 100 større virksomheder forsøge at forbedre deres medarbejderes rejse til og fra arbejdet – og samtidig gøre den grønnere.

Projektet Moving People har samlet både virksomheder og kommuner. Sammen vil de arbejde for at gøre det lettere og grønnere for pendlere i hovedstadsregionen at tage den daglige rejse til arbejde. Foto: Gate 21. .

21.09.2016

CSR.dk

Det mener 100 større virksomheder, der nu er gået sammen med 18 kommuner, Region Hovedstaden, Movia, Danmarks Tekniske Universitet (DTU) og organisationen Gate 21. Under overskriften ’Moving People’ vil sammenslutningen arbejde for at gøre det lettere og grønnere for pendlende medarbejdere at skifte mellem bil, bus, tog eller cykel.

”Vi har allerede set en stor interesse fra virksomhederne, og jeg tror på, det handler om, at trængsel og tilgængelighed betyder meget både i forhold til virksomhedernes vækst og i forhold til at tiltrække og fastholde medarbejdere”, siger Anna Thormann, projektleder for Moving People i Gate 21. Hun tilføjer:

”I Moving People bliver virksomhederne organiseret i lokale netværk, hvor de får en unik mulighed for at samarbejde med kommunerne om trafikken i netop deres lokalområde”.

Jens Mandrup, formand for miljø- og trafikudvalget i Region Hovedstaden, mener, at Moving People har et stort potentiale for at nå rigtig mange mennesker i hovedstadsregionen.

”Bedre sammenhæng i trafikken vil gøre det lettere for dem (medarbejderne, red.) at komme til og fra arbejde og til møder samtidig med, at virksomhederne i regionen vil opleve en smidigere varetransport med mindre kø i trafikken”, siger han.

Læs også: Disse faktorer har en effekt på danskernes arbejdslyst

Moving People begynder med samarbejdet i hovedstadsregionen, men har, i løbet af de tre år projektet varer, ambitioner om at samarbejde med kommuner, transportudbydere og virksomheder fra både Region Sjælland og Skåne.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025CSR.dk

Kommune fejrer og giver diplomer for at tage socialt ansvar

23.10.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Bæredygtige karriereveje: nyt program sætter fokus på kompetencer, karriereskift og ESG-roller

13.10.2025BSR

Sponseret

Stakeholder Engagement in a Changing Business Landscape

13.10.2025CSR.dk

Trivsel er også et spørgsmål om konkurrenceevne

13.10.2025CSR.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

13.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Medarbejdertrivsel – nøglen til en bæredygtig og produktiv arbejdsplads

10.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Trivsel som konkurrencekraft

03.10.2025Valified

Sponseret

Private label, små oplag, stor ESG-effekt: soSouvenirs formel for fremtiden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg