Det skal være nemmere og grønnere at komme på arbejde

Gennem projektet Moving People vil 100 større virksomheder forsøge at forbedre deres medarbejderes rejse til og fra arbejdet – og samtidig gøre den grønnere.

Projektet Moving People har samlet både virksomheder og kommuner. Sammen vil de arbejde for at gøre det lettere og grønnere for pendlere i hovedstadsregionen at tage den daglige rejse til arbejde. Foto: Gate 21. .

21.09.2016

CSR.dk

Det mener 100 større virksomheder, der nu er gået sammen med 18 kommuner, Region Hovedstaden, Movia, Danmarks Tekniske Universitet (DTU) og organisationen Gate 21. Under overskriften ’Moving People’ vil sammenslutningen arbejde for at gøre det lettere og grønnere for pendlende medarbejdere at skifte mellem bil, bus, tog eller cykel.

”Vi har allerede set en stor interesse fra virksomhederne, og jeg tror på, det handler om, at trængsel og tilgængelighed betyder meget både i forhold til virksomhedernes vækst og i forhold til at tiltrække og fastholde medarbejdere”, siger Anna Thormann, projektleder for Moving People i Gate 21. Hun tilføjer:

”I Moving People bliver virksomhederne organiseret i lokale netværk, hvor de får en unik mulighed for at samarbejde med kommunerne om trafikken i netop deres lokalområde”.

Jens Mandrup, formand for miljø- og trafikudvalget i Region Hovedstaden, mener, at Moving People har et stort potentiale for at nå rigtig mange mennesker i hovedstadsregionen.

”Bedre sammenhæng i trafikken vil gøre det lettere for dem (medarbejderne, red.) at komme til og fra arbejde og til møder samtidig med, at virksomhederne i regionen vil opleve en smidigere varetransport med mindre kø i trafikken”, siger han.

Læs også: Disse faktorer har en effekt på danskernes arbejdslyst

Moving People begynder med samarbejdet i hovedstadsregionen, men har, i løbet af de tre år projektet varer, ambitioner om at samarbejde med kommuner, transportudbydere og virksomheder fra både Region Sjælland og Skåne.

-CHM

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online