DIP går frem i ny undersøgelse fra WWF Verdensnaturfonden

Pensionskassen DIP øger nu for fjerde gang i træk pointhøsten i WWF Verdensnaturfondens tilbagevendende analyse af klimaindsatsen hos danske pensionsselskaber.

21.10.2019

CSR.dk

Der skyller en bølge over pensionsbranchen i disse år. Flere og flere selskaber begynder at arbejde målrettet med ansvarlige investeringer, og det gælder ikke mindst hos pensionskassen DIP. I 2018 fik DIP en ny politik for ansvarlige investeringer, og det er de begyndende resultater af den nye strategi, man kan aflæse i de seneste års fremgang i WWF’s analyse.

”Vi er glade for at gå frem igen i år. Området for ansvarlige investeringer er fuldt af gråzoner, og derfor har vi brugt meget tid på at udvikle et stærkt metodisk fundament, så vores beslutninger træffes på et velovervejet grundlag,” siger Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i DIP.

Arbejder systematisk på tværs af aktivklasser
DIP føler et stort ansvar som forvaltere af medlemmernes pensioner, og den systematiske tilgang til ansvarlige investeringer skal sikre, at pensionskassen kan skabe de bedst mulige langsigtede afkast, og samtidig være en ansvarlig investor.

”Vi er blandt dem, der arbejder systematisk med ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser. Når vi træffer en beslutning, så gælder den på tværs af investeringer – både de traditionelle som aktier og erhvervskreditobligationer – men også investeringer som aktier i private selskaber, lån, og infrastruktur,” siger Kirstine Lund Christiansen.

Som konsekvens af, at DIP i sommer besluttede at ekskludere oliesandsselskaber og dermed frasælge aktier og obligationer, arbejdes der nu også systematisk med at sikre, at der ikke investeres i private oliesandsselskaber eller udlånes penge til oliesandsselskaber i andre dele af porteføljen. Det sikrer pensionskassen ved at skrive det ind i nye aftaler med eksterne kapitalforvaltere på tværs af porteføljen.
 
DIP's fokus på klima og Paris-aftalen på tværs af aktivklasser er dog desværre ikke noget som pensionskassen får point for i WWF’s rapport, hvor fokus primært er på aktier. 

”WWF har en vigtig position i debatten, og de skal roses for at sætte ansvarlige investeringer på dagsordenen. Det er vigtigt for at få hele branchen til at rykke sig. Vi er dog ærgerlige over at vores placering i WWF’s undersøgelse ikke afspejler det fokus, vi har på klimarisici i pensionskassen. Vi må nok konstatere, at vi og WWF på nogle områder har en forskellig indgangsvinkel til emnet,” siger Kirstine Lund Christiansen. 

Scenarieanalyser, aktivt ejerskab og eksklusioner
Hun peger blandt andet på, at DIP i år, som den første i Danmark, offentliggjorde resultaterne af en scenarieanalyse med udgangspunkt i det scenarieanalyseværktøj, som WWF anbefaler, hvilket allerede har ledt til eksklusion af flere selskaber

Men dette har ikke givet point i WWF-analysen, da målet her er en forpligtigelse om at lave en ny scenarieanalyse årligt eller halvårligt, selvom det anerkendes, at scenariemodeller har udfordringer. 

”Vi er enige med WWF i, at scenarieanalyser er et af de redskaber man kan bruge til at overvåge sine risici, men vi mener ikke, at vi anvender vores ressourcer bedst ved at gentage dem halv- eller helårligt,” siger Kirstine Lund Christiansen. 

I stedet prioriterer DIP aktivt ejerskab samt at ekskludere de klimabelastende porteføljeselskaber, som ikke arbejder tilfredsstillende med at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klima.

”Vi bliver aldrig færdige med at evaluere porteføljen. Men vi er på rette vej. Og vi har valgt en vej, som vi kan stå inde for over for vores medlemmer. Derfor er jeg også overbevist om, at vi fortsætter den positive udvikling de kommende år,” slutter Kirstine Lund Christiansen.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

13.03.2025CSR.dk

Ny opgørelse: 36 virksomheder ansvarlig for over halvdelen af globale udledninger

12.03.2025Dansk Retursystem

Sponseret

Pantsystemet er effektivt som aldrig før: 99,7 procent genanvendes i lukket kredsløb

12.03.2025CSR.dk

Nye bæredygtighedscertifikater skal fremme den grønne turisme

12.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vance Kitira har skiftet til solenergi

11.03.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

10.03.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vestforbrænding og Copenhagen Infrastructure Partners indgår partnerskab om CO2-fangstprojekt

07.03.2025CSR.dk

Ny Alliance for produktlevetid for elektronik på vej

07.03.2025DEN DANSKE NATURFOND

Sponseret

Sådan sætter tøjbrand positive aftryk med Naturfonden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
ESG Implementation Partner
Webinar
Danmarks første CSRD-rapport

Tryg Forsikring var de første i Danmark til at udgive en CSRD-rapport. Nu deler Louise Rosenmeier, Senior ESG Manager i Tryg, ud af deres vigtigste erfaringer – både de gode og de svære.

Dato

06.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Uddannelse
ESG-rapportering for praktikere

Erhvervsakademi Aarhus udbyder i samarbejde med rådgivnings- og revisionsvirksomheden BDO et kompetencegivende uddannelsesforløb, der hjælper dig med at forstå bæredygtighed og navigere i EU's nye lovkrav inden for ESG-rapportering.

Dato

10.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

CEMAsys
Webinar
WEBINAR: How the EU Omnibus affects Corporate Sustainability Reporting

Join Konstantin, our CSRD expert and product specialist, as he unpacks the latest regulatory updates and explains why ESG reporting remains crucial despite the adjustments. Learn what’s changing, what stays the same, and how to stay ahead in the evolving compliance landscape. The session includes a Q&A, giving you the opportunity to ask your most pressing questions directly to Konstantin.

Dato

10.03.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden samt betingelserne i Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409, og hvad det vil sige at være certificeret efter ISO 45001 standarden samt Arbejdstilsynets bekendtgørelse nr. 1409.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Copenhagen Marriott Hotel

Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 Aarhus

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

18.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus