Direktører frygter også klimaforandringerne

Ni ud af ti direktører mener, at klimaforandringerne vil påvirke deres virksomheder negativt. Det viser ny international undersøgelse af Deloitte.

Ni ud af ti direktører mener, at klimaforandringerne vil have en negativ effekt på deres forretning. .

24.01.2020

CSR.dk

Klimaforandringerne vil ikke kun have negative konsekvenser for landbrug, skov og hav, men i vid udstrækning også virksomheder over hele verden. Sådan lyder konklusionen fra en global undersøgelse foretaget af Deloitte, der har spurgt mere end 2000 direktører fra virksomheder i 19 forskellige lande.

Læs også: Siemens vil belønne topledere for bæredygtighed

Rundspørgen blev offentliggjort under det igangværende topmøde i World Economics Forum i Davos i denne uge.

Resultaterne på Deloittes klimaundersøgelse

  • Mere end 2000 direktører fra 19 har svaret på undersøgelsen.
  • 48 procent af respondenterne er helt enige i, at klimaforandringer kan ramme deres virksomhed negativt.
  • 90 procent svarer, at de enten er helt eller delvist enige i ovenstående spørgsmål.
  • Af de adspurgte svarer 90 procent af lederne, at de enten har taget, eller vil tage bæredygtige initiativer i virksomheden.

48 procent af direktørerne er helt enige i, at klimaforandringerne vil påvirke deres forretning negativt, men 90 procent svarer, at de er helt eller delvist enige i spørgsmålet.

Der er tilsyneladende sket en betydelig udvikling i virksomhedsledernes klimamæssige bekymringer. Da Deloitte for to år siden udarbejdede en lignende undersøgelse, svarede kun 10 procent af de adspurgte, at de troede, at de kunne hjælpe med at bekæmpe klimaforandringerne.

Nu svarer 90 procent, at de har, eller vil integrere bæredygtige initiativer ind i virksomhedsmodellen.

Flemming Besenbacher, der er bestyrelsesformand i Carlsbergs Group og Carlsbergfonden fortæller blandt andet til Børsen, at de på nuværende tidspunkt forsker i klimatolerante bygsorter og investerer i anlæg til byggerier i lande med vandmangel, som kan skabe rent vand ud af procesvand.

Bekymring skal motivere forandring
Anders Dons, der er administrerende direktør for Deloitte, vurderer også, at nutidens direktører i erkender, at det er nødvendigt at tage ansvar for at finde bæredygtige løsninger, der kan hjælpe klimaet.

”Der er sket et jordskred i forhold til klimaforandringerne. Der er helt klart en markant øget opmærksomhed og en erkendelse af nødvendigheden af at tage medansvar for løsninger”, siger Anders Dons til Børsen.

Han påpeger desuden, at internationale investorer i højere grad fokuserer på en grønnere omstilling generelt, hvilket påvirker driften af virksomheden og de respektive forretningsaktiviteter.

Administrerende direktør for Pensiondanmark, Torben Möger, mener, at direktørernes bekymring er legitim, hvorfor erkendelsen skal bruges til at finde nye bæredygtige forretninger, der kan løse op for klimabekymringerne hos de ni ud af ti direktører.

De to ting finanssektoren har brug for
Finans fortalte yderligere, at den engelske cenralbankchef, Mark Carney, under en event havde forklaret, hvad der skal til, for at finansielle institutioner for alvor kan indrette deres beslutninger efter klimabehov. 

Læs også: Flere europæere vil have lovgivning om bæredygtig mode

Det handler om at sikre ens rapportering, og om at definere et klart klimamål. Når det er gjort, mener Mark Carney, at markedet vil kunne skubbe på, så udviklingen bevæger sig hurtigere i den rigitige retning. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online