Efter skarp kritik: Amazon hæver sin mindsteløn

Amazon meldte i tirsdags ud, at selskabet vil hæve mindstelønnen for sine amerikanske ansatte til 15 dollars i timen. Det sker efter længere tids hård kritik af løn- og arbejdsforholdene i netgigantens lagerbygninger. Fremadrettet vil man også arbejde for en højere mindsteløn på landsplan. Bernie Sanders er tilfreds.

De lavest betalte af Amazons mange ansatte på såvel fulfillmentcentre som andre steder i koncernen kan se frem til en pæn lønstigning. Arkivfoto..

08.10.2018

CSR.dk

Fra den 1. november i år kan omkring 250.000 Amazon-medarbejdere i USA se frem til en ganske pæn lønstigning på omkring 36 procent, når selskabet hæver sin mindsteløn fra lidt over 11 til 15 dollars (knap 97 kr.) i timen.

Det annoncerede virksomheden i tirsdags, d. 2. oktober, efter længere tids hård kritik af løn- og arbejdsforholdene i netgigantens lagerbygninger, fremsat af bl.a. den demokratiske senator i Vermont og tidligere præsidentkandidat Bernie Sanders.

Læs også: Amazon møder kritik for løn- og arbejdsforhold

Han fremlagde for nylig den såkaldte Stop Bad Employers by Zeroing Out Subsidies (BEZOS) Act, som skal tvinge aktører som Amazon og Walmart til at betale skat tilsvarende det beløb, deres lavindkomstansatte får i offentlig støtte via eksempelvis madkuponer og bolighjælp.

Lovforslaget er (naturligvis) opkaldt efter Amazon-topchef Jeff Bezos, hvis formue har rundet 1.000 mia. kr., og netop Bezos tager til orde over for kritikken med gårsdagens lønstigningsudmelding.

”Vi har lyttet til vores kritikere, tænkt grundigt over, hvad vi ville gøre, og besluttet os for, at vi vil gå forrest. Vi er spændte på denne forandring og opfordrer vores konkurrenter og andre store arbejdsgivere til at slutte sig til os”, siger Bezos.

Videre beretter Amazon, at selskabets public policy team vil begynde at advokere for en højere minimumsløn på landsplan.

”Vi vil arbejde for at opnå støtte i Kongressen til en stigning i den føderale minimumsløn. Det nuværende niveau på $7,25 blev fastsat for næsten årti siden. Vi har en intention om at advokerer for en minimumslønstigning, som vil have en gennemgribende effekt på livet for mange millioner mennesker og familier over hele landet”, siger Senior Vice President for Amazons Global Corporate Affairs, Jay Carney.

Amazon sætter ikke tal på, hvor høj den nye minimumsløn skal være, men understreger, at man mener den nuværende er for lav, og at det er op til Kongressen af definere en ny.

Sanders: Det kan give genklang over hele verden
Bernie Sanders udtrykker tilfredshed med Amazons strategi på området, og opfordrer samtidig andre til at følge trop.

”Det Mr. Bezos har gjort i dag (tirsdag, red.) er ikke kun vigtigt for Amazons hundredtusindvis af medarbejdere, det kan meget vel blive noget, der giver genklang over hele verden”, siger han ifølge bl.a. Mother Jones, og tilføjede at han ikke kunne se nogen grund til, at profitable virksomheder som Walmart går samme vej.

Ifølge DR hæver Amazon også lønnen i Storbritannien, hvor medarbejderne fremover vil tjene 90 kroner i timen, hvilket er 21 procent over den gennemsnitlige minimumsløn i landet.

Læs også: Amazon anklages for at bryde love om arbejdsforhold på fabrik i Kina

Den nye mindsteløn vil ifølge Amazon komme til at gælde for alle selskabets ansatte hvad enten de er på fuld tid, deltid, midlertidige kontrakter eller sæsonarbejdere (inkl. de over 100.000 folk man regner med at hyre til jul), og at det inkluderer alle grene af koncernen, herunder Whole Foods. Derudover kan timelønnede ansatte, der allerede tjener $15, også se frem til en stigning, ligesom man vil udfase den præstationsbetingede løn.

Som flere andre medier også bemærker, så adresserer Amazon ikke kritikken af arbejdsforholdene i udmeldingen.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.10.2025BSR

Sponseret

How Stronger Just Transition Policies Can Enable Business Action

30.10.2025CSR.dk

Mellemlederes trivsel er belastet af høje krav

29.10.2025Læger uden Grænser

Sponseret

Pilgrim donerer omsætning til Læger uden Grænser

26.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Når forskellighed bliver en styrke

24.10.2025CSR.dk

Kommune fejrer og giver diplomer for at tage socialt ansvar

23.10.2025TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Bæredygtige karriereveje: nyt program sætter fokus på kompetencer, karriereskift og ESG-roller

13.10.2025BSR

Sponseret

Stakeholder Engagement in a Changing Business Landscape

13.10.2025CSR.dk

Trivsel er også et spørgsmål om konkurrenceevne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus