Energistyrelsen: Industrien kan stadig spare på energien

Selvom det går den rigtige vej, så er potentialet for energibesparelser i den danske industrisektor stadig stort, fastslår ny rapport fra Energistyrelsen.

Det danske erhvervsliv kan fortsat spare på energien på adskillige fronter, viser ny rapport fra Energistyrelsen..

31.08.2015

CSR.dk

Erhvervslivet i Danmark tegner sig for godt en tredjedel af landets samlede energiforbrug, og selvom næsten tre ud af fire danske virksomheder har foretaget energispareaktiviteter inden for de seneste fem år, så er der fortsat masser af besparelser at hente i stort set alle hjørner af sektoren.

Det er konklusionen i en ny rapport fra Energistyrelsen, der har kortlagt potentialet for netop energibesparelser i en række forskellige brancher, det skriver Dansk Energi.

Læs også: Energiselskaberne hjælper danskerne med at spare på energien

Undersøgelsen omfatter både industrierhverv, handel og servicevirksomheder og peger på, at der er store besparelser at hente inden for især belysning, køling og ventilation, overskudsvarme og rumvarme samt arbejdskørsel.

”Kortlægningen giver aktørerne i energisparebranchen en oversigt over, hvor de kan sætte ind, og den er vigtig i fortællingen om, at der stadig er en del at komme efter i erhvervslivet og i industrien”, siger konsulent i Dansk Energi, Tina Sander, til organisationens hjemmeside.

Den seneste vurdering på området er fra 2010, og i forhold til den undersøgelse inkluderer den nye rapport nogle områder, der har fået mere bevågenhed i løbet af de sidste fem år, herunder energiforbrug til varmepumper, hydraulik og it/elektronik samt automation.

Endelig afdækker rapporten, hvilke overvejelser virksomhederne kan/skal gøre sig, når energieffektivisering skal tænkes ind i drift, forretningsgange etc. I den forbindelse peger mange af de mindre energitunge virksomheder bl.a. på, at indsatsen bør ske i relation til andre emner såsom komfort, indeklima eller optimering af produktionen.

Læs også: RUC sparer 22 procent af sit energiforbrug

”Jeg er meget tilfreds med, at så mange danske virksomheder har fokus på energibesparelser. Det er med til at gøre dansk erhverv mere konkurrencedygtigt – og samtidig betyder den teknologiske udvikling, at der også fremover vil være et potentiale her”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt, i forbindelse med udgivelsen af rapporten.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)