Energistyrelsen: Industrien kan stadig spare på energien

Selvom det går den rigtige vej, så er potentialet for energibesparelser i den danske industrisektor stadig stort, fastslår ny rapport fra Energistyrelsen.

Det danske erhvervsliv kan fortsat spare på energien på adskillige fronter, viser ny rapport fra Energistyrelsen..

31.08.2015

CSR.dk

Erhvervslivet i Danmark tegner sig for godt en tredjedel af landets samlede energiforbrug, og selvom næsten tre ud af fire danske virksomheder har foretaget energispareaktiviteter inden for de seneste fem år, så er der fortsat masser af besparelser at hente i stort set alle hjørner af sektoren.

Det er konklusionen i en ny rapport fra Energistyrelsen, der har kortlagt potentialet for netop energibesparelser i en række forskellige brancher, det skriver Dansk Energi.

Læs også: Energiselskaberne hjælper danskerne med at spare på energien

Undersøgelsen omfatter både industrierhverv, handel og servicevirksomheder og peger på, at der er store besparelser at hente inden for især belysning, køling og ventilation, overskudsvarme og rumvarme samt arbejdskørsel.

”Kortlægningen giver aktørerne i energisparebranchen en oversigt over, hvor de kan sætte ind, og den er vigtig i fortællingen om, at der stadig er en del at komme efter i erhvervslivet og i industrien”, siger konsulent i Dansk Energi, Tina Sander, til organisationens hjemmeside.

Den seneste vurdering på området er fra 2010, og i forhold til den undersøgelse inkluderer den nye rapport nogle områder, der har fået mere bevågenhed i løbet af de sidste fem år, herunder energiforbrug til varmepumper, hydraulik og it/elektronik samt automation.

Endelig afdækker rapporten, hvilke overvejelser virksomhederne kan/skal gøre sig, når energieffektivisering skal tænkes ind i drift, forretningsgange etc. I den forbindelse peger mange af de mindre energitunge virksomheder bl.a. på, at indsatsen bør ske i relation til andre emner såsom komfort, indeklima eller optimering af produktionen.

Læs også: RUC sparer 22 procent af sit energiforbrug

”Jeg er meget tilfreds med, at så mange danske virksomheder har fokus på energibesparelser. Det er med til at gøre dansk erhverv mere konkurrencedygtigt – og samtidig betyder den teknologiske udvikling, at der også fremover vil være et potentiale her”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt, i forbindelse med udgivelsen af rapporten.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense