Enhedslisten, SF og Alternativet foreslår lovgivning om virksomhedsansvar

Et nyt lovforslag fra Enhedslisten, SF og Alternativet er blevet debatteret i Folketingssalen. Forslaget handler om, at virksomhederne skal leve op til FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv, men det vil blive dyrt for danske virksomheder, lød meldingen fra erhvervsministeren.

Et nyt lovforeslag fra partier i rød blok blev tirsdag behandlet i Folketinget. Det handler om, at virksomhederne i højere grad skal stå til ansvar for deres forretningsførelse. Arkivfoto..

21.03.2019

CSR.dk

Eva Flyvholm fra Enhedslisten, Lisbeth Bech Poulsen fra SF og Rasmus Nordqvist fra Alternativet er kommet med et lovændringsforslag, der kan medføre en markant ændring af virksomheders ansvar for deres produktion over hele verden, skriver danwatch.dk.

Læs også: Vaniljens supply chain er stadig ikke ren

Helt konkret, så vil partierne fra rød blok have de danske virksomheder til at leve op til FN’s Guiding Principles for forretningsførelse og menneskerettigheder (UNGP).

“Der er behov for, at virksomheder tager et større ansvar for deres produktion i verden”, lød det fra Eva Flyvholm (EL).

Forslaget går ud på, at virksomheder i særligt risikable sektorer, som for eksempel tekstilbranchen, shippingsektoren og minedrift, skal kunne straffes, hvis deres produktion ikke lever op til de internationale menneskerettighedskonventioner.

Forslag deler vandende i Folketingssalen
Lovforslaget blev taget op i Folketinget tirsdag den 21. marts 2019, hvor debatten delte vandende.

Den slags tiltag vil koste danske virksomheder dyrt, udmeldte Erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) og sagde videre at regeringen ikke kan støtte forslaget, så længe det ikke står klart, hvad det vil betyde for virksomhederne i praksis.

Erhvervsministeren refererede samtidig til, at der allerede er lovgivning på området i from af årsregnskabsloven, hvor virksomheder skal forholde sig til deres samfundsansvar.

Men de tre politikere bag forslaget mener, at der er stort behov for lovgivning på området. Det handler om, at virksomhederne i dag selv kan vælge hvad de vil fremhæve i deres årlige CSR-beretning, lyder meldingen fra Rasmus Nordqvist.

“Vi ser desværre, at frivillighed ikke er nok. Derfor skal der lovgivning til, hvilket er efterlyst af NGO’er, virksomheder og fagbevægelsen”, siger Rasmus Nordqvist (A) til Danwatch.

Hverken Liberal Alliance, Dansk Folkeparti eller Venstre gav dog udtryk for, at der mangler mere lovgivning på området

“Danske virksomheder tager allerede hensyn til miljø og arbejdstagerrettigheder. Det har de et incitament til, fordi den slags corporate social responsibility er god branding”, udtalte Hans Christian Skibby fra Dansk Folkeparti fra talerstolen i Folketinget.

Morten Bødskov fra Socialdemokratiet gav til kende, at han er villig til at se nærmere på området, men slog fast, at det er vigtigt at tage virksomhederne med på råd.

Radikale Venstres Martin Lidegaard var den mest imødekommende men vil endnu ikke støtte forslaget, da Lidegaard ønskede at få mere viden om, hvilke omkostninger det ville pålægge danske virksomheder.

Læs også: Chep Europe fastholder sin topplacering som socialt ansvarlig virksomhed

Lovforslaget vil nu blive behandlet i Erhvervs-, vækst- og eksportudvalget.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online