Chep Europe fastholder sin topplacering som socialt ansvarlig virksomhed

Chep Europe, der leverer løsninger til forsyningskæder, er blevet anerkendt af det uafhængige kreditvurderingsbureau EcoVadis for fjerde år i træk.

For fjerde år i træk vinde Chep Europe 'Gold Recognition' ved EcoVadis for deres sociale politikker. Foto: Chep Europe..

13.02.2019

CSR.dk

Logistikvirksomheden Chep Europe er blevet udmærket med EcoVadis Gold Recognition Level, det højeste tilgængelige niveau, for sine resultater inden for bæredygtighed. Med denne anerkendelse bliver Chep den første virksomhed inden for forsyningskædemarkedet, der i fire år i træk har opnået en topplacering.

Læs også: Logistikgigant på vej mod at opnå bæredygtighedsmål

Det skyldes virksomhedens udvikling og resultater inden for områderne miljø, arbejdsmarkedsstrategier, fair forretningspraksis og forsyningskæder.

Chep er en del af koncernen Brambles Limited, der også har opnået en global topplacering inden for sin kategori (kommercielle tjenester og forsyningsindustri) på Dow Jones’ bæredygtighedsindeks for 2018.

"Vi er ekstremt stolte over at modtage endnu en udmærkelse for vores arbejde med socialt virksomhedsansvar. Chep hjælper med at flytte flere varer til flere mennesker på flere steder end nogen anden virksomhed i verden. Det er derfor, vi reelt kan bidrage til en smartere og mere bæredygtig fremtid”, siger Brambles’ direktør for global bæredygtighed, Juan Jose Freijo.

Læs også: Her er vinderne af Årets Arbejdsmiljø 2018

EcoVadis’ metode er baseret på internationale standarder for virksomheders sociale ansvar, herunder Global Reporting Initiative, United Nations Global Compact og ISO 26000, der dækker 150 brugerkategorier og 150 lande. EcoVadis vurderer 35.000 leverandører fordelt på 99 lande og 150 forretningssektorer.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle