Er du ansvarlig, når du køber soja?

Nyt projekt vil hjælpe danske virksomheder til at undgå ubevist at støtte skovrydning.

Landbrugets videnscenter og NEPon er gået sammen om et nyt projekt, der skal hjælpe danske virksomheder til at få en ansvarlig forsyningskæde. .

22.07.2016

CSR.dk

Selvom de fleste virksomheder gerne vil være ansvarlige og undgå nogen form for støtte til ulovlig fældning af skove, gør komplekse forsyningskæder og selskabernes manglende viden det ofte lettere sagt end gjort, skriver Food Supply.

Det vil et nyt projekt nu lave om på. Det Danida-støttede projekt vil indsamle viden og udvikle nye værktøjer, så danske virksomheder kan få hjælp til hvad der er ansvarligt indkøb af soja, palmeolie, oksekød og kvægskind – og hvad der ikke er.

Projektet er udviklet i et samarbejde mellem landbrugets videnscenter, SEGES, og miljøorganisationen NEPon. SEGES rådgiver blandt andet virksomheder, som benytter sig af foderstoffer og halvfabrikata, der indeholder soja og palmeolie, mens NEPon har ekspertise i lovlig og bæredygtig skovdrift.

Læs også: Keflico viser vejen med indkøbspolitik for bæredygtigt træ

En af de største udfordringer for projektet er, at ”vores målgruppe har udfordringer med at tage kædeansvar helt tilbage til skovniveau”, forklarer Gustaf Bock, der er chefrådgiver i Økonomi og Virksomhedsledelse hos SEGES. Han tilføjer:

”Ganske vist findes der certificeringsordninger for nogle af produkterne, som for eksempel ’Roundtable of Sustainable Palm Oil’ for bæredygtig palmeolie. Problemet er bare, at der slet ikke er nok certificerede produkter på markedet.

-CHM

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Miljømærkning Danmark
Webinar
Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

Få viden, inspiration og praktiske råd til at komme godt i gang med miljømærkede indkøb.

Dato

18.09.2025

Tid

13:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online