Erklæring: Virksomheder kræver obligatorisk rapportering på biodiversitet

Påvirkning af natur og biodiversitet skal være omfattet af rapporteringskrav, mener PensionDanmark. Derfor har selskabet sammen med 330 andre internationale virksomheder underskrevet en erklæring forud for biodiversitetens COP15 til december.

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening skal rapporteringskravene efterfølges af konkrete mål, som kan mindske den negative naturpåvirkning. Foto: Ursula Bach/PensionDanmark..

28.10.2022

CSR.dk

For at bremse tabet af biodiversitet og genoprette tabt natur kræver det, at rapportering af naturpåvirkninger gøres obligatorisk.

Det mener 330 virksomheder rundt omkring i verden – heriblandt PensionDanmark - der derfor opfordrer verdens statsledere til at fastsætte obligatoriske rapporteringskrav for naturpåvirkning i forbindelse med FN’s biodiversitetskonference, COP15, som afvikles til december i Montreal.

I COP15 Business Statement, som PensionDanmark har underskrevet, efterlyses “obligatoriske krav for store, transnationale virksomheder og finansielle institutioner om at opgøre og offentliggøre deres indvirkning og afhængigheder i forhold til biodiversitet inden 2030”.
”Der er et presserende behov for at genoprette og vende tabet af biodiversitet. Derfor støtter vi erklæringen, samtidig med at vi forpligter os til selv at yde et positivt bidrag til naturen inden 2030”, siger Torben Möger Pedersen, administrerende direktør i PensionDanmark.

Læs også: Solcellevirksomheder investerer i biodiversitet

Ifølge Danmarks Naturfredningsforening er det vigtigt, at erhvervslivet tager et større ansvar i forhold til biodiversiteten.

Her er et rapporteringskrav for naturpåvirkning et vigtigt første skridt, mener man, men det bør følges op af mere håndfaste mål om at nedbringe de negative påvirkninger.

”Det er ekstremt vigtigt, at der kommer fokus på biodiversitet, så vi kan begynde at udvikle naturen frem for at afvikle den. Derfor er det glædeligt med en erklæring, der kommer med så bred opbakning på tværs af det internationale erhvervsliv, og vi er glade for, at PensionDanmark er med som en dansk stemme i koret. Vi håber, at det kan blive et vigtigt første skridt til at passe bedre på den globale biodiversitet”, siger foreningens præsident, Maria Reumert Gjerding.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online