Et klimamærke på fødevarer i Danmark er på vej

Danmark vil være det første EU-land, der lancerer et klimamærke

21.04.2022

CSR.dk

Et nyt klimamærke, der gør det muligt at se hvad co2 påvirkningen af en given varer har været, skal i fremtiden hjælpe forbrugerne til at handle mere klimavenligt.

Det skriver henholdsvis fødevarefokus.dk og JP Lokal

Det er planen, at mærket skal være statskontrolleret og frivilligt for producenter at satte på sine varer.

”Vi stiller os allerforrest på den globale scene, og viser vejen frem i den grønne opstilling,” siger fødevareminister Rasmus Prehn i en kommentar til forslaget om det nye klimamærke.

En undersøgelse foretaget af forbrugerrådet Tænk og videns- og forandringsorganisation Madkulturen viser, at i dag siger 3 ud af 4 forbrugere, at det er svært at finde frem til, hvilket klimaaftryk en given fødevare har. Seks ud af 10 adspurgte vil gerne spise mere klimavenligt, hvis det var muligt.

Læs også: Nudging øger salget af økologiske varer

Fra alle brancheorganisationer er tilbagemeldingerne positive. Samtlige peger dog på, at mærkets troværdighed vil være afgørende. De ser frem til et mærke, der giver et samlet indtryk af CO2-påvirkningen, og som samtidigt kan minimere antallet af mærker, så der ikke skabes yderligere forvirring.

Hos forbrugerrådet Tænk er man også positiv. Tænk mener, at et klimamærke kan være med til, at forbrugerne i fremtiden får mulighed for at vælge mere klimavenlig kost og dermed bidrager til den grønne omstilling.

Fødevareministeren vil nedsætte en arbejdsgruppe, der i sit arbejde skal inddrage alle relevante aktører (Fødevarer styrelsen, Salling Group, COOP, de Samvirkende Købmænd, Forbrugerrådet Tænk, Danmarks Natur fredningsforening, Dansk Erhverv, Landbrug og Fødevarer, DI og Økologisk Landsforening).

Det er planen at arbejdsgruppen skal fremkomme med et konkret forslag inden jul 2022.

- MTN

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Byer må ikke sprede sig, hvis der skal være plads til fremtiden

20.02.2025CSR.dk

Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025CSR.dk

Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

19.02.20252030 Builders

Sponseret

Fra Ord til Handling: En Fælles Rejse Mod en Bæredygtig Fremtid

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart