Få dine CSR-budskaber med i kampagnen Verdens Bedste Nyheder

For femte år i træk løber den landsdækkende kampagne Verdens Bedste Nyheder af stablen, og som virksomhedspartner i kampagnen får man igen i år en oplagt mulighed for at kommunikere sin virksomheds CSR historier.

Sidste år blev 126.000 morgenmild juice fra Rynkeby, 50.000 Verden Bedste Nyheder aviser og 220.000 MetroXpress aviser med VBN forside delt ud. Foto: Louise Dyring.

13.05.2014

CSR.dk

For femte år i træk afvikles kampagnen Verdens Bedste Nyheder, der er et unikt samarbejde mellem FN, Danida og de danske udviklingsorganisationer om at formidle fremskridt og gode resultater fra udviklingslandene. Kampagnen giver også virksomheder mulighed for at kommunikere deres CSR historier eller blot kampagnens budskaber om fremgangen inden for eksempelvis uddannelse eller fattigdomsbekæmpelse.

Læs også: Verdens Bedste Nyheder-kampagne på trapperne

Målet er i år at runde 100 virksomhedspartnere. Blandt de virksomheder, der allerede har tilmeldt sig er Rynkeby Foods, der sammen med Tetrapak, donorer en juicebrik, som uddeles på den årlige kampagnedag i september. Novo Nordisk, DI og PwC  er nogle af de andre virksomhedspartnere, der også er med til at bringe kampagnens budskaber.

Fem gode grunde til at deltage i kampagnen

  • Man støtter tydeligt og troværdigt en sag, som de fleste danskere har sympati for.
  • Man bliver aktive partnere med FN, DANIDA og kendte, danske NGO’er i én fælles kampagne.
  • Man kan kommunikere CSR-indsatser eller etiske holdninger til medarbejdere og kunder
  • Deltagelsen giver mulighed for at bruge partnerskabet og kampagnens logo til forskellige typer af egne kampagneaktiviteter.
  • Kampagnedeltagelsen kan skrives ind i den årlige Global Compact rapportering.

Uddannelse er vejen ud af fattigdom
Årets hovedbudskab er uddannelse. Cirka 90 procent af børnene i udviklingslandene kommer i skole. Men dette tal ligger milevidt fra danskernes kendskab til, hvordan det står til på området.

De fleste danskere (59 procent) forventer, at det højst er 30 procent af børnene i udviklingslandene, der kommer i skole. Kun 1 procent af danskerne mener, at det er 9 ud af 10 børn, der går i skole i udviklingslande, viser Danidas seneste Epinion undersøgelse fra 2013.

Læs også: Fredag får danskerne verdens bedste nyheder

Kampagnen fortsætter frem til 2015, og i år afvikles den fra 18. august til 30. september. Det er gratis for virksomheder at være med.

Sidste år deltog 95 virksomheder i den landsdækkende kampagne, der oplyser danskerne om de positive fremskridt mod FN’s-2015 Mål.

Se mere på: www.verdensbedstenyheder.dk

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.02.2026Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense