Fem lande er klimaskyld i udviklingslandes tab af 6.000 mia. dollars

Forskere har lavet en model, der viser, hvor store økonomiske tab de største klimasyndere forårsager i andre lande. Håb og frygt i lige mål for, at det kan gøre erstatningssøgsmål mulige.

17.08.2022

CSR.dk

Fem lande er skyld i massive økonomiske tab i udviklingslande pga. klimaskader. Ny beregningsmetode baner vej for krav gennem retssystemet.

En ny model udviklet af forskere fra det amerikanske universitet Dartmouth College kan måske levere den viden, der skal til, for at et land kan sagsøges for at have forårsaget økonomiske tab pga. manglende indsats for at reducere CO2-udledninger. Det kan hjælpe udviklingslande, som stadig arbejder for at blive kompenseret for klimaskader, der rammer dem, men som de ikke selv har skabt. Det skriver Globalnyt.

Det er en kamp som hidtil primært har udspillet sig ved FN’s klimaforhandlinger, og det ville være synd at sige, at rige land har taget godt imod ideen om erstatningskrav.

Læs også: Klimarådet: Regeringens klimaplaner skal være mere konkrete

Holder Dartmouth Colleges nye regnemodel, som for måske første gang gør det muligt at beregne individuelle landes andel i klimaødelæggelser og dermed økonomiske tab i et andet land, vil det da også være endog meget store summer, der kommer i spil.

Fem lande og 6.000 milliarder dollars
Konklusionen i forskernes artikel, som præsenterer modellen er nemlig, at ansvaret for økonomiske tab for 6.000 milliarder dollar i perioden 1990-2014 kan tilskrives bare fem lande.

”Denne forskning leverer et svar til spørgsmålet om, hvorvidt der er et videnskabeligt grundlag for søgsmål for retsligt ansvar – svaret er ja. Vi har været i stand til for første gang at vise en klar og statistisk signifikant forbindelse mellem udledninger af lande og historiske økonomiske tab oplevet af andre lande,” fortæller Christopher Callahan, der er en af forskerne bag studiet.

Kina og USA har ansvaret for 1.800 millarder dollar hver, mens Brasilien, Indien og Rusland deles om de resterende 4.200 milliarder dollar.

Globalnyt forudser, at det nye studie kan komme i spil og give nyt lyv til kampen for klimakompensation til dtil det næste klimatopmøde, som foregår i Egypten og allerede er blevet døbt “Det afrikanske klimatopmøde”.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online