Finanstilsynet minder om at markedsføring skal være ærlig

Der sættes ind på at sørge for at ord og handling hænger sammen for bæredygtige investeringer.

22.03.2022

CSR.dk

I sidste uge fortalte Børsen, hvordan kapitalforvalteren Bankinvest kaldte to af deres investeringsprodukter for bæredygtige, selvom de bl.a. bestod af aktier i store virksomheder i den fossile branche. I denne uge har samme avis sat finanssektorens vagthund, Finanstilsynet, i stævne, for at høre, hvad de gør ved den slags.

Vicekontorchef Theodor Christensen fra Finanstilsynet forklarer først og fremmest, at tilsynet ikke kan kommentere på den konkrete sag. Men den generelle situation kan Finanstilsynet godt vejlede om. Og det kan gøres ret kort: Man skal være meget forsigtig med, hvad man lover sine kunder.  

Pas nu på!
Theodor Christensen er leder af et team på fire personer, som udfører tilsynsopgaven i forhold til markedsføring af bæredygtige finansielle produkter. Det har de gjort siden det EU-regelsæt som kaldet disclosure-forordningen trådte i kraft sidste år. En forordning som er knyttet til EU's taksonomi for bæredygtig finans. 

Læs også: EU-krav strammer op på grønne påstande i finanssektoren

“Disclosure-forordningen siger meget klart, at der skal være en sammenhæng mellem markedsføringen, og hvad der ligger underneden. Og når man arbejder med bæredygtighed, er det en væsentlig oplysning for mange investorer, hvorvidt der er investeringer i fossile virksomheder,” siger Theodor Christensen. 

“Uden at gå ind i den konkrete sag vil jeg sige, at hvis man skriver til kunderne, at der ikke er fossil energi, og der så er fossil energi, så falder man uden for reglerne. Det må man ikke, for så er der ikke overensstemmelse mellem, hvordan du markedsfører dig, og hvad der er i produktet," fortsætter han. 

Derudover er det svært at blive meget specifik i oplysningerne om, hvad Finanstilsynet vil kigge på, når de fører tilsyn. Man ved dog, at der vil være knyttet sanktionsmuligheder til den opgave Finanstilsynet skal løse. Men reglernes detaljer er ikke helt færdigaftalt i EU. 

Derfor kan Theodor Christensen kun mane til forsigtighed, når kapitalforvalterne kommer med løfter og forudsigelser til kunderne, så ingen bliver overraskede over, hvad de har købt. 

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K