Finanstilsynet minder om at markedsføring skal være ærlig

Der sættes ind på at sørge for at ord og handling hænger sammen for bæredygtige investeringer.

22.03.2022

CSR.dk

I sidste uge fortalte Børsen, hvordan kapitalforvalteren Bankinvest kaldte to af deres investeringsprodukter for bæredygtige, selvom de bl.a. bestod af aktier i store virksomheder i den fossile branche. I denne uge har samme avis sat finanssektorens vagthund, Finanstilsynet, i stævne, for at høre, hvad de gør ved den slags.

Vicekontorchef Theodor Christensen fra Finanstilsynet forklarer først og fremmest, at tilsynet ikke kan kommentere på den konkrete sag. Men den generelle situation kan Finanstilsynet godt vejlede om. Og det kan gøres ret kort: Man skal være meget forsigtig med, hvad man lover sine kunder.  

Pas nu på!
Theodor Christensen er leder af et team på fire personer, som udfører tilsynsopgaven i forhold til markedsføring af bæredygtige finansielle produkter. Det har de gjort siden det EU-regelsæt som kaldet disclosure-forordningen trådte i kraft sidste år. En forordning som er knyttet til EU's taksonomi for bæredygtig finans. 

Læs også: EU-krav strammer op på grønne påstande i finanssektoren

“Disclosure-forordningen siger meget klart, at der skal være en sammenhæng mellem markedsføringen, og hvad der ligger underneden. Og når man arbejder med bæredygtighed, er det en væsentlig oplysning for mange investorer, hvorvidt der er investeringer i fossile virksomheder,” siger Theodor Christensen. 

“Uden at gå ind i den konkrete sag vil jeg sige, at hvis man skriver til kunderne, at der ikke er fossil energi, og der så er fossil energi, så falder man uden for reglerne. Det må man ikke, for så er der ikke overensstemmelse mellem, hvordan du markedsfører dig, og hvad der er i produktet," fortsætter han. 

Derudover er det svært at blive meget specifik i oplysningerne om, hvad Finanstilsynet vil kigge på, når de fører tilsyn. Man ved dog, at der vil være knyttet sanktionsmuligheder til den opgave Finanstilsynet skal løse. Men reglernes detaljer er ikke helt færdigaftalt i EU. 

Derfor kan Theodor Christensen kun mane til forsigtighed, når kapitalforvalterne kommer med løfter og forudsigelser til kunderne, så ingen bliver overraskede over, hvad de har købt. 

- EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

13.03.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online