Forbrugere vil gå langt for bæredygtig levering

Forbrugere er villige til at betale mere og vente længere på deres produkter, hvis de leveres på en bæredygtig måde. Det viser en ny undersøgelse foretaget blandt amerikanske forbrugere af konsulent-firmaet West Monroe Partners.

Mere end halvdelen af de amerikanske forbrugere er villige til at betale mindst fem procent højere priser for deres varer, som er bestilt online, hvis de leveres bæredygtigt, viser en ny undersøgelse fra West Monroe Partners..

15.05.2014

CSR.dk

Mere end halvdelen af de amerikanske forbrugere er villige til at betale mindst fem procent højere priser for deres varer, som er bestilt online, hvis de leveres bæredygtigt, og 76 procent vil vente mindst en ekstra dag, hvis transporten er klimavenlig. Det viser en ny undersøgelse fra konsulentfirmet West Monroe Partners, skriver environmentalleader.com.  

Læs også: Grønne indkøb a la Hilton

I undersøgelsen ”Need for Green or Need for Speed” fik West Monroe Partners mere end 600 amerikanske forbrugere til at vurdere, hvad de ville være villige til at gøre for en mere bæredygtig levering af varer købt online. Nogle af undersøgelsens resultater omfatter:

  • 12 procent af de amerikanske forbrugere ville betale op til 10 procent mere for en bæredygtig levering.
  • Forbrugernes årlige indtægt havde ikke indflydelse på forbrugernes villighed til at betale mere for en bæredygtig levering. Faktisk var flere, der tjener over $100.000 om året, mindre tilbøjelige til at acceptere højere priser for klimavenlig transport.
  • Alder spillede kun en lille rolle i forhold til de adspurgtes holdning til bæredygtighed. De 18-25-årige var lidt mindre tilbøjelige til at betale mere for klimavenlig transport i forhold til de 26-35-årige.

I Europa vil vi også betale mere
Selvom de amerikanske forbrugere generelt har et positivt syn på en grønnere levering, viste undersøgelsen dog, at de amerikanske forbrugere er de mest uvidende i forhold til muligheden for at benytte sig af de grønne leveringsmuligheder.

Læs også: Bæredygtigt indkøb vinder langsomt frem

Rådgivningsfirmaet BearingPoint har i Europa fortaget en undersøgelse magen til den, West Monroe Partners har foretaget. Den viser, at de europæiske forbrugere er mere opmærksomme på grønne leveringsmuligheder.

Ud af de 1.000 europæiske respondenter, der deltog i BearingPoints undersøgelse, svarede næsten halvdelen, at de var klare over klimavenlige skibsfartsalternativer, og at én ud af fem allerede benyttet sig af muligheden. Dertil var næsten 60 procent villige til at betale mere for grøn skibsfart, og 76 procent var villige til at vente op til tre dage længere på den bæredygtige levering.

Slutteligt konkluderer undersøgelsen, at e-handelsorganisationerne bør overveje nye måder at fremme alternative leveringsmetoder på til gavn for brugerne og samfundet.

-JDN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense