19.12.2022 | Klima, miljø og energi
Forbrugerombudsmanden kritiserer fem virksomheder for greenwashing
Fem virksomheder har markedsført deres produkter som bæredygtige uden at kunne dokumentere påstanden – det er vildledende markedsføring og greenwashing, påpeger Forbrugerombudsmanden.
Forbrugerombudsmanden opfordrer til, at virksomheder helt undlader at markedsføre deres produkter som bæredygtige. Arkivfoto.
Føtex, Andlight, Miin, Braveheart og Bewear.
Det er de fem virksomheder, der netop har fået kritik af Forbrugerombudsmanden for at markedsføre sine produkter med bæredygtige påstande, som de ikke har kunnet bakke op.
”Virksomheder skal kunne markedsføre konkrete miljømæssige fordele ved deres produkter, men når virksomheder markedsfører deres produkter som bæredygtige uden at kunne dokumentere det, er det vildledende markedsføring,” siger Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen i en pressemeddelelse.
Læs også: Dansk virksomhed dømmes for greenwashing efter politianmeldelse
”Bæredygtige designs”, ”bæredygtige produkter”, ”Bæredygtigt legetøj”, er særligt udsagn, som Forbrugerombudsmanden kritiserer nogle af virksomhederne for at bruge i markedsføringen.
”Generelt vil jeg anbefale, at virksomheder afholder sig fra at markedsføre deres produkter som bæredygtige, da det blandt andet signalerer, at produktionen af produktet ikke har forringet miljøet og tæret på klodens ressourcer til skade for de kommende generationer,” siger hun.
- HCL
Klima, miljø og energi

Nestlé rangerer øverst i kaffebæredygtighed
Nestlé lander øverst i et nyt indeks, der rangerer virksomheders sociale, grønne og økonomiske facetter af kaffeproduktion.
Klima, miljø og energi

Rapport: Seks ud af ni grænser er overskredet
I et opdaterende studie kan forskere nu vise, at seks ud af ni grænser for klima og miljø er overskredet som følge af menneskelig påvirkning.
Menneskerettigheder

Kammeradvokaten: Domstol afgør snart, om Danmark dømmes for manglende klimahandling
Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol er i øjeblikket i gang med at behandle tre sager, som kan have betydning for, om sundt klima er en menneskerettighed.
Strategi & ledelse

Cirkulær økonomi er et opgør med mainstream
Hvis ens cirkulære løsninger ikke radikalt ændrer måden at drive virksomhed på, er det ikke cirkulære løsninger. Til gengæld er det bydende nødvendigt at finde netop disse.
Strategi & ledelse

Non-profitordning udvikler beregner forud for producentansvar
Grundet omkostningsusikkerheder har Emballageretur udviklet et prisværktøj, som kan give virksomheder klarhed over, hvad det kommende producentansvar kommer til at koste.
Strategi & ledelse

Purung teknologivirksomhed bliver del af international bæredygtighedsstandard
Den unge teknologivirksomhed Upström er netop blevet certificeret med ansvarligheds-certificeringen, B Corp, som de første i elektronikbranchen i Nordeuropa.