Forbrugerombudsmanden takker af

Sagsbunkerne med greenwashing er kun blevet højere, siden den afgående Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen har siddet på posten. Et problem, hun kalder et kollektivt selvmål for erhvervslivet.

Ifølge Forbrugerombudsmanden er det sjældent privatpersoner, der indsender henvendelser om mistænkt greenwashing. Arkivfoto..

27.09.2023

CSR.dk

Efter godt ni år som forbrugerombudsmand træder Christina Toftegaard Nielsen nu af posten. Og det har været år, som i stigende grad har været kredset om en bestemt ting; nemlig sager om greenwashing.

Det skriver Børsen.

Ingen Christina Toftegaard Nielsen overtog stillingen havde den tidligere forbrugerombudsmand Henrik Øe formuleret en vejledning til grøn markedsføring – den første vejledning af sin slags for erhvervslivet.

Inden da havde flere virksomheder allerede været i gang med at promovere produkter med buzzwords som ’grøn’ og ’miljøvenlig’.

Læs også: Branchedirektør med opråb: Drop den bæredygtige markedsføring

Og selvom de i dag frarådes, fordi virksomhederne sjældent kan leve op til dem, er de stadig i høj kurs, fortæller Christina Toftegaard Nielsen.

Dog er det ikke miljømarkedsføring, som forbrugerne henvender sig mest med til Forbrugerombudsmanden – sidste år modtog de 6500 henvendelser, hvor 100 af dem drejede sig om mistanke om vildledende markedsføring.

Ifølge Christina Toftegaard Nielsen kan det forklares ved, at forbrugeren sjældent kan vurdere, om det er korrekt, når en virksomhed markedsfører sine produkter med bæredygtige udsagn.

I stedet kommer flere af henvendelserne fra fagfolk eller organisationer som Greenpeace eller Forbrugerrådet Tænk.

Ikke tegn på manglende vilje
Sammen med de større sagsbunker, har Forbrugerombudsmanden tilgang til sanktioner også ændret sig.

Tidligere er en greenwashing-sag typisk blevet irettesat af Forbrugerombudsmanden uden en sanktion.

Men ved årsskiftet varslede Christina Toftegaard Nielsen at virksomheder kunne forvente en politianmeldelse og en bøde, hvis der falder dom i en sag.

Læs også: Forbrugerombudsmanden politianmelder to virksomheder for greenwashing

Ifølge Forbrugerombudsmanden er det dog ikke et tegn på manglende vilje, at der i dag er flere sager om greenwashing.

“Det skyldes ikke ond vilje fra virksomhedernes side, men at markedsføringen af virksomheders tiltag for at begrænse skadelig virkning har fået større betydning. Dermed kommer man nemt til at konkurrere på en markedsføring, der skal være mere hårdtslående end konkurrenternes. Det fører til en situation, hvor markedsføringen bliver utroværdig. Dermed risikerer man at miste borgernes tillid. Man laver et kollektivt selvmål,” siger Christina Toftegaard Nielsen til Børsen.

Det er endnu uklart, hvem der skal overtage posten som Forbrugerombudsmand efter Christina Toftegaard Nielsen – en stilling, hun fratræder ved udgangen af oktober.

Frem til udnævnelsen af en ny forbrugerombudsmand har erhvervsministeren udnævnt jurist Andreas Weidemann som fungerende forbrugerombudsmand, da Christina Toftegaard Nielsen har opsparet ferie.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense