Rejsearrangørsforening lancerer bæredygtighedsmanifest

Et nyt bæredygtighedsmanifest skal inspirere store charterarrangører til at gøre deres rejser mere bæredygtige. Brancheforeningen, der står bag det nye manifest, understreger dog, at de ikke vil tvinge medlemmerne til at følge det.

25.11.2019

CSR.dk

I et interview med Standby.dk forklarer direktør i RID, Henrik Specht, at de mange punkter i bæredygtighedsmanifestet, der skal gøre charterrejser mere bæredygtige, ”ikke er noget, vi kan eller vil tvinge vores medlemmer til at følge, men blot opfordre til dem at tage med i deres overvejelser, hvis de ikke allerede har gjort dette”.

”Bæredygtighed er et konkurrenceparameter, men vores nye bæredygtighedsmanifest skal ikke ses som et lobbybidrag mod en eventuel dansk passagerskat”, siger han til Standby.dk.

I stedet fremgår det af bæredygtighedsmanifestet, som kan findes på RID’s hjemmeside, at det skal ses som en inspirationsramme for medlemmernes individuelle indsatser for ”ansvarlig turisme”.

”Bæredygtighedsdiskussionen bør ikke så meget handle om, hvordan man rejser mindre, men i højere grad hvordan man rejser rigtigt. Fokus på ansvarlig turisme kan være med til at skærpe profilen hos seriøse rejsearrangører og deres samarbejdspartnere, for eksempel flyselskaber og hoteller, og herved være en vigtig konkurrenceparameter over for de ferierejsende”, står der således i manifestet.

Rejsearrangører skal tage bæredygtighed alvorligt
Blandt punkterne, som RID’s manifest sætter fokus på, er at ”medvirke til, at dyrelivet på rejsemålene respekteres og bevares".

RID opfordrer i denne sammenhæng til, at rejsearrangøren ”i samarbejde med lokale samarbejdspartnere løbende kontrollerer, at udflugter med levende dyr, gennemføres i overensstemmelse med ovenstående principper; at følge op på foretagne kontroller med henblik på udbedring af eventuelle misforhold – eller at bringe samarbejdet med de pågældende attraktioner til ophør".

RID opfordrer også forbrugerne til at købe deres rejse hos ”Rejsearrangører som tager bæredygtighed alvorligt, at bruge charterfly fremfor for rutefly, fordi charterfly, ifølge RID, typisk har en væsentlig højere belægning (kabinefaktor) end rutefly. Det betyder, at miljøbelastningen per passager med charterfly typisk er væsentligt lavere end for rutefly”.

Skal man flyve med rutefly, så anbefaler RID, at rejse med flyselskaber med ”moderne fly, der er mere brændstofeffektive og dermed klimaøkonomiske end ældre modeller samt at undgå mellemlandinger og flyskift. Det er under start og landing, at flyenes udledning af CO2 er størst”.

Læs også: SAS og Airbus sammen om forskning i el- og hybridfly

RID-medlemmerne sælger ifølge foreningen cirka 95 procent af alle charterrejser ud af Danmark – sidste år blev det til mere end 1,1 million rejser med primært charterfly.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J