Frederiksberg vil sikre bæredygtige bygninger med DNGB

Frederiksberg Kommune vil certificere bygninger ud fra kategorierne miljø, økonomi og sociale forhold.

Frederiksberg Rådhus er en af de bygninger, der måske skal have en grøn gennemgang ud fra DNGB-certificeringens 49 punkter. Foto: flickr/Beth..

14.09.2016

CSR.dk

Fremover skal både store, nye byggeprojekter og måske nogle eksisterende bygninger, såsom rådhuset, DNGB-certificeres i Frederiksberg Kommune, skriver Dagens Byggeri.

DGNB er en bæredygtighedscertificering af bygninger, der blandt andet måler livscyklus af byggematerialer, transport, forbrug af energi og vand, tilgængelighed og indeklima. Certificeringen er både for nybyggeri og drift af allerede eksisterende bygninger – som eksempelvis Frederiksberg Rådhus.

Om DGNB

  • DGNB er en bæredygtig certificering af bygninger.
  • Certificeringen blev taget i brug i Tyskland i 2008, men bliver løbende tilpasset nye standarder.
  • DGNB vægter miljø, økonomi og sociale forhold lige meget.
  • I alt bliver 49 kriterier bedømt og givet point. Slutteligt regnes pointene sammen, og der gives en bedømmelse fra bronze til platin.
  • Der er primært fire store, internationale ordninger for bæredygtigt byggeri: Det amerikanske LEED, det britiske BREEAM, det franske HQE og det tyske DGNB. LEED er anvendt på en del danske bygninger.
  • Læs mere om DGNB her.

Kilde: indeklimaportalen.dk

Det er kommunens Bolig- og Ejendomsudvalg, der har vedtaget at tage DNGB-certificeringen i brug, og Borgmester Jørgen Glenthøj er glad for beslutningen:

”Frederiksberg Kommune er en grøn kommune, hvor det at tage hånd om mennesker, økonomi og miljø ikke er et enten-eller, men et både-og. Det skal afspejles både i vores nybyggeri og i vores håndtering og drift af eksisterende byggeri”, siger han til Dagens Byggeri.

Læs også: Økologiske landbrug vil analysere egen bæredygtighed

Kommunen er pt. i gang med tre større pilotprojekter, der inddrager certificeringen, men har også planer om at benytte metoden ved mindre byggerier. I alt har fire af kommunens medarbejdere gennemført DNGB-konsulentuddannelsen, så de kan arbejde for, at kommunen når sit mål om et CO2-neutralt Frederiksberg i år 2035.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K