Freja løfter sløret for bæredygtighedstiltag i ny CSR-rapport

Freja har netop offentliggjort sin CSR-rapport for 2019, hvor der berettes om de initiativer og tiltag, som selskabet har sat i gang i forbedring af miljøet og medarbejdernes velfærd.

Freja oplyser blandt andet, at selskabet i 2019 nåede målet om minimum 60 procents genanvendelse ved affald. Foto: Freja Transport & Logitics..

04.06.2020

CSR.dk

Nu er logistik- og transportselskabet Freja på banen med sin CSR-rapport for 2019, der gennemgår, hvilke initiativer selskabet har iværksat for at fremme en bæredygtig omstilling i forretningen. Og disse har tilsyneladende har en effekt.

”I 2019 nåede vi vores mål om genanvendelse af mindst 60 procent af affaldet i Norge, og vi gennemførte implementeringen af ​​ISO 14001 i Finland. Vores svenske filialer kørte med 10,3 procent tomkørsel i 2019, men i 2020 forventer vi, at vores fælles mål på maksimum 10 procent tomkørsel bliver nået”, siger Eric Clausen, QES manager i Freja.

Læs også: FREJA gør det nemt for dig at beregne CO2 udledningen fra din transportaktivitet

For at få en bedre forståelse af, hvordan indsatserne understøtter miljøet og klimaet, har Freja for andet år i træk struktureret CSR-rapporten i henhold til FN’s verdensmål (SDG).

”Jeg er stolt over Frejas arbejde med SDG’erne. Vi skal fortsætte med at forbedre os, så vi kan blive ved med at levere nye resultater og nå de mål, vi har sat os. Alle i Freja arbejder hårdt på at finde nye innovative måder hvorpå vi kan blive endnu mere bæredygtige, og jeg er taknemmelig for den indsats, som alle ’Frejanitter’ viser hver dag for at blive mere miljøvenlige”, siger Ulrik Rasmussen, koncernchef i Freja.

Ifølge selskabet er innovation en af drivkrafterne i arbejdet mod en bæredygtig forretning, hvorfor Freja har etableret konceptet ’Operations Driven Innovation’, der forventes fuldt implementeret i 2022. Konceptet kredser om idéer indsendt af medarbejderne og der skal holdes regelmæssige møder, hvor afdelinger på tværs af hinanden fokuserer på udvikling inden for KPI’er, projekter og innovation.

-HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)