Fremtidens bæredygtige højhus er af træ

Flere og flere byer rundt om i verden er ved at få øjnene op for højhusbyggerier i træ, som på flere områder er et meget klimavenligt materiale. Herhjemme er vi bagud, men en ny projektgruppe kan måske give udviklingen et skub.

Træhøjhuset HSB 2023 i Stockholm vil med 34 etager blive verdens højeste af sin slags - hvis det altså ikke bliver overhalet indenom inden da. Illustration: C.F. Møller.

01.02.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Højhuse er generelt ikke noget, der for alvor præger billedet i særlig mange danske byer, og da slet ikke højhuse opført i træ. Men nu skal en ny, bred projektgruppe i løbet af 2016 kortlægge fordele, ulemper og løsninger i forhold til at bruge træ som materiale til at bygge i højden med. Det skriver Dagens Byggeri.

Læs også: Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Mange steder i udlandet har man nemlig fået øje på de mange klimamæssige fordele, der er forbundet med at bruge et grundlæggende naturligt byggemateriale som træ. Det forklarer Finn Larsen, senioringeniør i Rambøll, en af erhvervspartnerne i projektet, i en pressemeddelelse.

”Træ er primært smart af to årsager. Det er bæredygtigt, fordi det binder CO2, og så er det lettere end andre byggematerialer. De to ting tilsammen gør det ekstremt interessant for et moderne samfund at bruge træ til at bygge i højden”, siger han.

Den lave vægt giver ikke alene flere byggetekniske muligheder i forhold til at bygge oven på eksisterende bygninger, men også fordele i transportfasen, fordi der kan medtages større mængder ad gangen.

Flere træhøjhuse på vej – i udlandet
En af de hjemlige virksomheder, der er ved at tage trætankerne til sig, er arkitektfirmaet C.F. Møller, hvis svenske afdeling er blevet en del af en tværfaglig forskergruppe, der skal udvikle praktisk gennemførlige løsninger til træhøjhuse over 20 etager. Under navnet ’Tall Timber Buildings – Concept studies’ skal gruppen blandt andet undersøge livscyklus-perspektivet i en træbygning, og forventningerne til resultaterne er gode.

”Vi tror på, at massive trækonstruktioner giver byplanlæggere, arkitekter og designere store muligheder for at udvikle nyskabende og bæredygtig arkitektur”, siger arkitekt og studioleder i Stockholm, Ola Jonsson, der repræsenterer C.F. Møller i projektet.

Hans tegnestue barsler med det, der med 34 etager vil blive verdens højeste træhus, HSB 2023 i Stockholm, og som navnet antyder skal stå færdigt i 2023. Huset vil godt nok få en stabiliserende kerne i beton, men derudover vil alt andet være i massivt træ, hvilket ikke alene er miljøvenligt, men også skal skabe et behageligt og sundt indeklima.

Verdens højeste træhus er pt. også beliggende i Skandinavien, nærmere bestemt i Bergen, hvor er 14 etager og 51 meter højt lejlighedsbyggeri blev indviet i december sidste år. Et vigtigt aspekt i denne sammenhæng er, at konstruktionen er opført med træ fra bæredygtigt skovbrug, i dette tilfælde certificeret af ordningen PEFC (Programme for Endorsement of Forest Certification).

Den norske verdensrekord er dog på lånt tid. Den canadiske storby Vancouver er således ved at opføre et 18-etagers træhøjhus med studieboliger i tilknytning til byens universitet. Bygningen skal efter planen stå færdig i september 2017. Og i London har et et arkitektfirma fremlagt en forslag om en decideret træskyskraber på omkring 300 meter. Realiseringen af det projektet er dog indtil videre usikker.

Håber erfaringer kan bruges i Danmark
For Rambølls vedkommende arbejder man med træhøjhuse flere steder i Skandinavien, og her er det ifølge Finn Larsen selskabets håb, at ”… udnytte de erfaringer, som vi har opsamlet i udlandet, til også at få sat skub i en bredere anvendelse af træ i byggeriet i Danmark.”

Læs også: FSC bedst til certificering af træ

Den danske projektgruppe er et såkaldt InnoBYG-spireprojekt med støtte fra Forsknings- og Innovationsstyrelsen. Udover Rambøll består gruppen af Teknologisk Institut, DTU, DBI, NCC, Lejerbo, EASV, Dansk Træforening, DI BYG, Træ- og Møbelindustrien, Træinformation, Dansk Byggeri, Frøslev Træ, CBI Danmark, Flexwood, Annebergs Limtræ, Boen Danmark, Burnblock og Promat.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V