Gemte cigaretter medvirker til mindre salg til unge

Salling Groups kæder gemmer som de første i Danmark cigaretterne væk. I Netto har man gemt tobakken væk i samtlige godt 500 butikker, og efter den første måned tyder det på, at specielt unge køber færre cigaretter. Kræftens Bekæmpelse vil have prisen op på 100 kr. pakken.

Cigaretsalget er dalet med cirka fem procent hos Netto, siden butikskæden har skjult cigaretpakkerne. Foto: Salling Group.

15.08.2018

CSR.dk

Ambitionen om, at særligt unge ikke skal begynde at ryge, og at Danmark skal have en røgfri generation i 2030, danner baggrunden for, at Salling Group, med Netto i spidsen, er i gang med at skodde smøgerne.

I Netto gik man i gang med at gemme cigaretterne væk den 2. juli, og 10 dage senere var man i mål i samtlige butikker. Den seneste måned har man derfor fulgt udviklingen tæt for at se, hvordan tiltaget virker i praksis.

Og de første målinger efter en måned med gemte cigaretter tyder på, at det har en betydning - salget er faldet med fem procent.

”Vi ser, at vi sælger mindre. Men dét, som vi hæfter os mest ved, er oplevelsen fra vores kassemedarbejdere, der fortæller, at de møder færre unge, som vil købe cigaretter”, fortæller Brian Seemann, landedirektør i Netto.

De nye observationer i kombination med nedgang i salg af cigaretter vidner om, at initiativet kan være med til at skubbe til en positiv udvikling, påpeger Netto-direktøren.

ID-tjek og bevidsthed
Særligt dét, at kunderne også bliver mødt af tydeligere skiltning, som fortæller om ID-tjek, vurderes at have en positiv effekt.

”Dét, at de unge skal spørge til cigaretterne, og dét, at vores medarbejdere skal hjælpe kunden med cigaretterne, øger bevidstheden om, at der skal spørges til ID. Vi tror, at det afholder flere unge fra at forsøge sig, og vi kan se, at vores medarbejdere er mere opmærksomme på at få tjekket ID”, uddyber Brian Seemann. 

Kræftens Bekæmpelse og Hjerteforeningen tilfredse
Organisationerne Kræftens Bekæmpelsen og Hjerteforeningen har begge peget på dét at gemme cigaretterne væk som et initiativ, der kan medvirke til, at færre unge begynder at ryge i fremtiden.

I Hjerteforeningen er man begejstrede over initiativet og de første resultater.

”Det er virkelig imponerende, at Salling Group efter flere års politiske diskussioner nu er gået foran - og for egen regning skubber på den helt rigtige udvikling. Det er med til at gøre rygning unormalt blandt unge. Vi håber, at det er med til at præge hele branchen i den rigtige retning”, siger direktør Anne Kaltoft.

I Kræftens Bekæmpelsen ser man også positivt på de første erfaringer fra Netto.

”Netto har taget førertrøjen på. Efter lang tids debat sker der endelig noget, som betyder, at færre børn og unge begynder at ryge, og færre får kræft i fremtiden. Men vi savner en lov, for vi skal have alle kioskerne med, hvis vi vil nå vores mål om en røgfri fremtid i 2030”, siger projektchef Niels Them Kjær fra Kræftens Bekæmpelse.

Udover at få skovlen under kioskerne, så mener Kræftens Bekæmpelse, at en regulering af afgifterne kan forhindre de unge og andre danskere i at ryge. 

Sæt prisen op
Kræftens Bekæmpelse foreslår derfor, at man sætter afgifterne op, så prisen på for en pakke cigaretter på sigt kan ramme 100 kroner, skriver Berlingske.

”Hvis vi skal hele vejen i mål, skal vi også have politikerne på banen, for nogle af de her ting kræver lovgivning”, siger administrerende direktør for Kræftens Bekæmpelse, Jesper Fisker, til avisen.

Det vigtigste er at sørge for, at prisen for en pakke kommer op i nærheden af 60 kroner hurtigt. Senere skal den op på omkring 100 kroner, mener organisationen. 

Men når det er sagt, er man positivt stemt over det nye tiltag. For skal vi skabe en røgfri generation, skal vi gøre det bøvlet for de unge at begynde at ryge, mener Jesper Fisker. Nu mangler resten af cigarethandlen at følge trop, understreger organisationen.

Og den holdning deler man i Salling Group.    

Sæt i gang
I Netto har tobakken nu været gemt væk i samtlige godt 500 butikker i en måned. Og senest 1. oktober i Føtex og Bilka.

En række øvrige kæder har også tilkendegivet, at de vil gemme cigaretterne væk, men ikke alle har sat en dato for, hvornår det sker. Opfordringen fra Netto er derfor klar:

Læs også: Undersøgelse: Arbejdsgiveren skal ikke blande sig i de ansattes private forhold 

”Hvis vi allerede kan se spor af en positiv udvikling, som vi gør i Netto, kan jeg kun opfordre alle til at komme i gang med at gemme cigaretterne væk og hurtigst muligt. Skal vi lykkes med at få en røgfri generation, er der ingen tvivl om, at vi på tværs af landets øvrige dagligvarebutikker, kiosker, tankstationer og andre, skal dele ambitionen og gøre vores for at bidrage”, pointerer Brian Seemann.

- JJK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online