Gigantisk økonomisk gevinst i at begrænse den globale opvarmning

Verdenssamfundet kan spare enorme summer, hvis det lykkes at holde den globale opvarmning på 1,5 grader, viser nyt studie. Danmark er dog blandt et fåtal af lande, der kan få gavn en stigning på to grader, men der er en del usikkerhed om tallene.

Øgede omkostninger i forbindelse med eksempelvis oversvømmelser er noget af det, der kan spares, hvis det lykkes at nå målet om at begrænse den globale temperaturstigning til 1,5 grader i 2100. Den samlede gevinst vil være enorm, viser nyt studie..

24.05.2018

CSR.dk

Det konkluderer en ny artikel i tidsskriftet Nature af tre forskere, Marshall Burke, W. Matthew Davis og Noah S. Diffenbaugh. De er nået frem til det astronomiske beløb ved at beregne de mange skadesomkostninger, der vil følge med en global temperaturstigning på to grader i stedet for de nævnte 1,5, og lægge dem sammen med de fælles fordele, kloden vil opnå.

I artiklen vurderer forskerne, at der omkring år 2100 er en chance på over 60 procent for, at den samlede gevinst vil over 20 bio. dollars, og derudover er der så de afledte effekter fra besparelserne.

”Ved dette århundredes udgang regner vi med, at verden vil ca. tre procent rigere, hvis vi opnår 1,5-graders målet sammenlignet med de to grader. Målt i dollars repræsenterer det $30 bio. i akkumulerede gevinster”, forklarer Marshall Burke, der er assisterende professor ved Stanford University i USA, til The Guardian.

Videre konkluderer forskerne, at disse besparelser ville komme langt størstedelen af klodens beboere til gode. Estimatet er således, at 71 procent af verdens lande, der rummer 90 procent af den globale befolkning, har over 75 procents chance for at opleve reducerede skadesudgifter, hvis de 1,5 nås.

De fattige lande, specielt dem omkring ækvator, vil få de største gevinster, men også store økonomier som USA, Kina og Japan kan se frem til mindskede udgifter, hvilket, påpeger The Guardian, modsiger præsident Trumps udsagn om, at det er for dyrt at gøre noget ved klimaforandringerne.

På vores breddegrader er billedet dog et lidt andet. Analysen fremhæver således at nogle af de koldere lande, heriblandt Skandinavien, Canada og Rusland, formentlig vil se en begrænsning i deres vækst, hvis altså 1,5-graders målet bliver opnået. Det skyldes at den ekstra opvarmning op til to grader faktisk vil være gavnlig for økonomierne i disse lande.

En hvis usikkerhed – men ændrer ikke konklusion
Forskerne anerkender, at deres beregninger og de bagvedliggende modeller er forbundet med en hvis usikkerhed. Den overordnede konklusion om, at en begrænsning af den globale opvarmning til 1,5 grader vil komme langt størstedelen af verdens befolkning til gode, er de dog sikre på.

Faktorer som den teknologiske udvikling, kommende vejrfænomener, klimatiske markører og en masse andre kan ændre på størrelsen af gevinsten. Derudover har studiet ikke medtaget en række effekter ved klimaforandringerne, som er svære at måle. Indvirkningen på lokale økosystemer eller forbedret helbred hos mennesker på grund af mindre afbrænding af fossile brændstoffer kan således gøre gevinsten større.

Professor i økonomi, Maximilian Auffhammer fra University of California, Berkeley, er skeptisk og peger ifølge The Guardian på, at det er ”udfordrende at oversætte effekterne fra klimaforandringerne til økonomiske skader”.

Ifølge Ingeniøren fremhæver han derudover, at forskerne slet ikke tager højde for, at klimaforandringerne vil forandre den internationale handel betydeligt, og at det vil have betydelige økonomiske effekter, selvom disse er uhyre vanskelige at estimere.

Ikke desto mindre, så er studiet ifølge Nature endnu en grund til, at der bør sættes ind for at begrænse den globale opvarmning, bl.a. ved at bremse CO2-udslippet.

Læs også: Investorer: Virksomheder bør oplyse, hvad klimaforandringer kan koste dem

”Argumenterne for at handle i forhold til udledninger af drivhusgasser er allerede mange og forskellige, men de er blevet lidt stærkere. Afbrændingen af kul er en checkudskrivning, vores økonomi ikke har råd til at indløse”, skriver mediet ifølge Ingeniøren.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle