Global jagt på krisens skjulte muligheder

Global Opportunity Network beder 250 eksperter og 6000 ledere om at finde muligheder i kriser – følg projektet på csr.dk

Der er muligheder at finde i enhver krise. Projekt graver dem frem med hjælp fra globale eksperter..

02.06.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

 I løbet af to uger vil omkring 250 bæredygtighedseksperter på fem kontinenter mødes for at finde frem til femten nye muligheder og markeder med udgangspunkt i fem global risici.

Resultatet af de otte arrangementer vil indgå i en ny analyse Mandag Morgen udarbejder sammen med FNs Global Compact og det norske DNV GL i det fælles projekt Global Opportunity Network.

Efter den globale turne vil de femten løsninger, som eksperterne har formuleret, blive testet i en ligeledes global undersøgelse med omkring 6000 deltagende ledere fra både det offentlige og private. Undersøgelsen vil rangere mulighederne efter graden af opbakningen til, at de reelt kan gøre en forskel. Den udkommer i begyndelsen af 2016.

I mellemtiden vil det være muligt at finde ny information og bidrage med ideer og indsigt her på csr.dk, når projektchef Marianne Haahr skriver indlæg.

Læs også: Ny organisation skal kæmpe for grøn transition

Global Opportunitys kongstanke er, at risici og kriser ikke kun byder på trusler, men at der til hver en tid gemmer sig en mulighed eller flere i arbejdet med at finde måder at imødekomme sådanne udfordringer. Disse muligheder vil projektet grave frem og på den måde nå frem til innovationspotentialer og ideer til samarbejdsplatforme.

”Analysen stopper ikke ved løsningerne. Den går skridtet videre og identificerer de nye typer af klynger, som skal gribe mulighederne. De globale kriser er systemiske og kræver løsninger som rækker ud over den enkelte virksomhed eller politik. Derfor identificerer analysen fremtidens alliancer og klynger” siger CEO i Mandag Morgen Erik Rasmussen i en pressemeddelelse.

De fem kriser som projektet tager op i år er: galopperende ungdomsarbejdsløshed, tab af biodiversitet i havene, stigende luftforurening fra transport, antibiotikaresistens og den globale fødevarekrise.

Rapporten fra 2015 kan læses her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online