Grøn milliardfond på vej i FN-regi

Efter et længere tilløb tegner konturerne sig af en ny og magtfuld FN-fond. Planen er, at FN’s grønne fond, The Green Climate Fund, går i drift om et lille års tid.

11.11.2013

CSR.dk

FN er i gang med at opbygge en grøn milliardfond, skriver Dansk Energi i sit nyhedsbrev. Fordelingen af midler til fonden vil blive diskuteret på COP 19, der starter i Polen i dag.

Ambitionen er, at fonden skal forvalte milliarder af kroner fra stater og private aktører i den rigeste del af verden. Pengene skal investeres i vedvarende energi/energieffektive løsninger samt tilpasning til klimaforandringer i udviklingslande.

"Håbet er, at fonden er oppe at flyve til september næste år op til det topmøde, FN’s generalsekretær Ban Ki-moon har indkaldt til", siger klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard (R).

Den grønne fond blev besluttet på COP17 i Durban, Sydafrika, for to år siden, men i FN’s verden går alt ikke lige hurtigt. Ikke desto mindre har fonden nu en bestyrelse med deltagelse blandt andre nationalbankdirektør Per Callesen fra Danmark. Fonden har også fået et domicil i Sydkorea og en adm. direktør, tunesiske Héla Cheikhrouhou. I oktober deltog hun i sit første møde med bestyrelsen, hvor det lykkedes at komme videre med nogle af de forretningsmodeller, fonden kommer til at benytte sig af.

"Den grønne fond bliver måske selve hjørnestenen i klimafinansieringen, så det har trukket ud med at få det hele på plads. En række af de store principielle ting, vi diskuterer på klimakonferencer, foregår også i fondens bestyrelse", siger Martin Lidegaard, hvis ministerium er sekretariat for Per Callesens bestyrelsesarbejde.

Blandt de principielle diskussioner er blandt andet, hvordan fordelingen skal være mellem offentlige og private midler til fonden, og hvordan fordelingen skal være mellem investeringer i lav-CO2-teknologier og klimatilpasning fra fonden. Disse diskussioner bliver centrale på FN’s 19. klimakonference i Polen,som starter i dag 11. november og slutter 22. november.  

Følg med i Dansk Energis dækning af Cop 19 her.

- UB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams