Grøn milliardfond på vej i FN-regi

Efter et længere tilløb tegner konturerne sig af en ny og magtfuld FN-fond. Planen er, at FN’s grønne fond, The Green Climate Fund, går i drift om et lille års tid.

11.11.2013

CSR.dk

FN er i gang med at opbygge en grøn milliardfond, skriver Dansk Energi i sit nyhedsbrev. Fordelingen af midler til fonden vil blive diskuteret på COP 19, der starter i Polen i dag.

Ambitionen er, at fonden skal forvalte milliarder af kroner fra stater og private aktører i den rigeste del af verden. Pengene skal investeres i vedvarende energi/energieffektive løsninger samt tilpasning til klimaforandringer i udviklingslande.

"Håbet er, at fonden er oppe at flyve til september næste år op til det topmøde, FN’s generalsekretær Ban Ki-moon har indkaldt til", siger klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard (R).

Den grønne fond blev besluttet på COP17 i Durban, Sydafrika, for to år siden, men i FN’s verden går alt ikke lige hurtigt. Ikke desto mindre har fonden nu en bestyrelse med deltagelse blandt andre nationalbankdirektør Per Callesen fra Danmark. Fonden har også fået et domicil i Sydkorea og en adm. direktør, tunesiske Héla Cheikhrouhou. I oktober deltog hun i sit første møde med bestyrelsen, hvor det lykkedes at komme videre med nogle af de forretningsmodeller, fonden kommer til at benytte sig af.

"Den grønne fond bliver måske selve hjørnestenen i klimafinansieringen, så det har trukket ud med at få det hele på plads. En række af de store principielle ting, vi diskuterer på klimakonferencer, foregår også i fondens bestyrelse", siger Martin Lidegaard, hvis ministerium er sekretariat for Per Callesens bestyrelsesarbejde.

Blandt de principielle diskussioner er blandt andet, hvordan fordelingen skal være mellem offentlige og private midler til fonden, og hvordan fordelingen skal være mellem investeringer i lav-CO2-teknologier og klimatilpasning fra fonden. Disse diskussioner bliver centrale på FN’s 19. klimakonference i Polen,som starter i dag 11. november og slutter 22. november.  

Følg med i Dansk Energis dækning af Cop 19 her.

- UB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online