Grøn milliardfond på vej i FN-regi

Efter et længere tilløb tegner konturerne sig af en ny og magtfuld FN-fond. Planen er, at FN’s grønne fond, The Green Climate Fund, går i drift om et lille års tid.

11.11.2013

CSR.dk

FN er i gang med at opbygge en grøn milliardfond, skriver Dansk Energi i sit nyhedsbrev. Fordelingen af midler til fonden vil blive diskuteret på COP 19, der starter i Polen i dag.

Ambitionen er, at fonden skal forvalte milliarder af kroner fra stater og private aktører i den rigeste del af verden. Pengene skal investeres i vedvarende energi/energieffektive løsninger samt tilpasning til klimaforandringer i udviklingslande.

"Håbet er, at fonden er oppe at flyve til september næste år op til det topmøde, FN’s generalsekretær Ban Ki-moon har indkaldt til", siger klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard (R).

Den grønne fond blev besluttet på COP17 i Durban, Sydafrika, for to år siden, men i FN’s verden går alt ikke lige hurtigt. Ikke desto mindre har fonden nu en bestyrelse med deltagelse blandt andre nationalbankdirektør Per Callesen fra Danmark. Fonden har også fået et domicil i Sydkorea og en adm. direktør, tunesiske Héla Cheikhrouhou. I oktober deltog hun i sit første møde med bestyrelsen, hvor det lykkedes at komme videre med nogle af de forretningsmodeller, fonden kommer til at benytte sig af.

"Den grønne fond bliver måske selve hjørnestenen i klimafinansieringen, så det har trukket ud med at få det hele på plads. En række af de store principielle ting, vi diskuterer på klimakonferencer, foregår også i fondens bestyrelse", siger Martin Lidegaard, hvis ministerium er sekretariat for Per Callesens bestyrelsesarbejde.

Blandt de principielle diskussioner er blandt andet, hvordan fordelingen skal være mellem offentlige og private midler til fonden, og hvordan fordelingen skal være mellem investeringer i lav-CO2-teknologier og klimatilpasning fra fonden. Disse diskussioner bliver centrale på FN’s 19. klimakonference i Polen,som starter i dag 11. november og slutter 22. november.  

Følg med i Dansk Energis dækning af Cop 19 her.

- UB

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)