Grønland bliver grønnere

Grønlandske virksomheder har sparet på CO2-udslippet samtidig med, de har sparet millioner af kroner. Nu håber Verdensnaturfonden at flere vil følge det gode eksempel.

I Nuuk har f.eks.Grønlandsbanken opsat solceller og sparet CO2-udledninger og penge, som en del af projektet Clean Greenland - Green Companies. .

01.07.2015

CSR.dk

Grønlandske virksomheder kæmper for at blive grønnere, samtidig med de sparer på bundlinjen. Det viser en opgørelse som Verdensnaturfonden har lavet med støtte fra det grønlandske selvstyre. 

Der er tale om seks grønlandske virksomheder, der har arbejdet med projektet Clean Greenland – Green Companies. Nu har virksomhederne alle leveret målbare nedbringelser af CO2-udledning og sparet millioner af kroner. 

Læs også: Biogas i naturgasnettet stiger markant

Opbakningen er også til at tage og føle på – både fra Verdensnaturfonden i København og fra CSR Greenland. 

”De virksomheder, der er med, viser, at de tænker på andet end økonomisk overskud. De skal stadig tjene penge – naturligvis – men de erfarer lige nu, at de kan være med til at løse samfundsudfordringer samtidig med man skaber gode økonomiske resultater”, siger bestyrelsesformand i CSR Greenland Brian Buus. 

Læs også: Global fødevareindustri til kamp mod madspild

Generalsekretær i Verdensnaturfonden Gitte Seeberg er også positiv, og håber de gode erfaringer vil sprede sig til andre.

”Hvis vi kan passe på miljøet samtidig med, at det har en målbar, positiv effekt på bundlinjen er det noget, som vil vinde genklang i bestyrelseslokaler på direktionsgange over alt i Grønland. Det er det, der er meningen. For så vil andre følge trop og så begynder det for alvor at rykke”, siger hun.

De seks virksomheder i projektet er Air Greenland, Grønlands Arbejdsgiverforening, GrønlandsBANKEN, Kalaallit Nunaani Brugseni, Nuup Bussii og Royal Arctic Line.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online