Grønt panel: Danmark skal fastholde sine klimaambitioner

Det var en enig stribe branchefolk og politikere, der på årets Building Green-messe kom med en utvetydig opfordring til regeringen: hold fast i ambitionsniveauet på klimafronten.

Det grønne monopols anbefaling til regeringen var klar: Fasthold klimaambitionerne. Foto: Anders Kampmann.

29.10.2015

CSR.dk

Med det retoriske spørgsmål ”Er grønt stadig det nye sort” som overskrift bød andendagen af Building Green 2015 på et ekspertpanel, der skulle debattere bl.a. tidens grønne ambitioner på landsplan. I bedste Mads & Monopolet-stil blev de fem herrer præsenteret som messens grønne monopol og ordstyrer Torben Liborius, til daglig Erhvervspolitisk chef i Dansk Byggeri, serverede dilemmaer med forskellige temaer undervejs i seancen.

Læs også: 11 direktører afviser at klimaambitioner har for store omkostninger

Et af formiddagens første emner blev – med overordentlig slet skjult henvisning til den siddende Energi-, forsynings og klimaminister – serveret som afsendt af Lars Christian fra Fyn, der ’spurgte’, hvordan vi sikrer os, at de danske virksomheder arbejder videre med de grønne løsninger og bevarer toppositionen i globalt regi.

Første mand med et svar var tidligere Energi- og klimaminister for De Radikale, Martin Lidegaard, der med det samme slog fast, at den til enhver tid siddende regering har et stort ansvar i den henseende.

”Det er lovgivernes opgave at sikre, at erhvervslivet bliver skubbet i retning af udvikling og nytænkning. Så når Venstre-regeringen melder ud, at man ikke længere vil gå efter målet om en 40 procents reduktion i CO2 som den tidligere regering fremlagde, så er det dybt skadeligt. Selvom mange måske tænker ’tre procent fra eller til, hvad gør det’, så betyder det meget. En sænkning af ambitionsniveaet til 37 procent vil i mine øjne betyde ingen nye grønne initiativer de næste fem år,” sagde Martin Lidegaard.

Han blev straks bakket op af klima- og energiordfører og MF for Socialdemokraterne, Jens Joel.

”Det vigtigste er, at fastholde det høje ambitionsniveau, og så er det på mange måder mindre vigtigt om vi så ender på 39 eller 41 procent, når vi når frem til deadline. Vi skal bare gøre os umage, ellers taber vi terræn og falder bagud i det internationale kapløb og på markedet,” sagde han.

Samme pointe havde direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen, med sig, samtidig med, at han ikke lagde skjul på byggebranchens generelle syn på den seneste tids sænkede målsætninger.

”Vi er bekymrede i byggeriet. Vi er nødt til at holde fast i det langsigtede mål. Hvis man ikke har et mål, så kan man ikke score, og vi er klar til levere for at opnå de sidste tre procent, regeringen vil vinke farvel til,” sagde Michael H. Nielsen.

Historisk ansvar
Finansverdenen var repræsenteret ved områdedirektør i Nykredit, Tom Saxlund, og han understregede netop det lange perspektiv.

”Vi har et historisk ansvar for at adressere de her problemer, og det ligger i høj grad på vores politikere. Vi vil have klare og gerne stramme regler fra lovgiverne, så vi ved, hvad vi skal gå efter. For mange ændringer og tilbagerulninger får det hele til at bremse op,” sagde Tom Saxlund.

Generelt var der i ’monopolet’ bred enighed om, at Danmark er nået rigtig langt, men at vi også kan gøre endnu mere for at understøtte de bevægelser, der er i gang, eksempelvis ved at medtage Energimærkningsordningen og i det hele taget energi som koncept i Værdibekendtgørelsen, sådan som Tom Saxlund foreslog.

Og så skal vi som privatpersoner heller ikke glemme at tænke på bæredygtighed i vores egne sfærer, mindede sidste ’monopolist’, adm. Direktør i Danmarks Almene Boliger, Bent Madsen, tilhørerne om.

”Beboerdemokratierne rundt omkring i boligforeningerne skal kræve, at deres afdelinger handler bæredygtigt, energieffektivt og grønt når det kommer til renoveringsprojekter eller nybygninger. Ordningerne og mulighederne for rådgivning er på plads, det er bare at tage initiativ!”, lød opfordringen, der fik lov at runde de godt 45 minutters debat af.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Dansk Industri
Workshop
København - ESG Inspirationsdage: Hvor godt kender du din værdikæde?

Kom til inspirationsdag med projekt ESG i værdikæder og få konkrete værktøjer og indsigter til at udvikle din virksomhed. Hør hvordan andre har arbejdet med ESG og skabt samarbejde og nye forretningsmuligheder i deres værdikæde – og få inspiration til, hvordan du kan gøre det samme.

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia