GROHE vil hjælpe til at reducere nordboernes vandforbrug

For anden gang har GROHE offentliggjort Vandbarometeret, som er en nordisk undersøgelse, der kortlægger vandforbruget hos de nordiske husholdninger. Undersøgelsen viser en markant forskel mellem danskerne og svenskerne.

01.05.2020

CSR.dk

Mennesker i Norden er særligt privilegerede, da ferskvand her er rigeligt, mens det er en knap ressource mange steder i verden. Sanitetsvirksomheden  GROHE har derfor for anden gang undersøgt, om folk er bevidste om deres vandforbrug eller om der ødsles og hældes store mængder vand ud i kloakkerne dagligt.

Det gør der.  Rapporten viser f.eks.  at ni procent af danske husholdninger har sanitetsprodukter, som drypper eller lækker. Hvilket betyder, at der hvert år i de danske husholdninger spildes ni millioner kubikmeter vand, som omregnet har en værdi af 444 mio. danske kroner.

”Denne ødslen og unødige vandspild i kombination med klimaforandringerne gør det vigtigt for alle landene at værne om verdens naturressourcer,” siger Peter Juul, General Manager Nordic & Baltic hos GROHE.

Danskerne tænker mest over vandforbruget

Formålet med undersøgelsen er at give befolkningerne mulighed for at reflektere over deres vandforbrug, og dermed blive mere klimabevidste.

Vandbarometeret viser, at 77 procent af danskerne er bevidste om deres vandforbrug flere gange om måneden, hvorimod vores naboland, Sverige, har tilsvarende tal på 49 procent.

Derudover viser undersøgelsen, at Danmark har det laveste vandforbrug pr. indbygger i hele Norden. Hvormed, at landets tre største byer København, Odense og Aarhus forbruger i snit 44.000 liter vand pr. person årligt, så anvender resten af Nordens storbyer i gennemsnit 73.000 liter pr. person årligt.

GROHEs initiativ skal gerne være et pejlemærke for danske forbrugere, så den danske klimabevidsthed fortsat er stigende. Derudover ønsker Grohe, at initiativet skal være inspirationskilde for andre nordiske lande, om at være endnu mere bevidste om vandforbruget i befolkningen.

Men hvorfor er der så stor forskel mellem danskerne og svenskernes vandforbrug?

”Det er svært at besvare og ikke noget, vi ønsker at spekulere i. Men vores undersøgelse viser, at danskerne reflekterer over deres vandforbrug meget oftere, end svenskerne gør, og det kan selvfølgelig have en betydning for, hvor meget man derefter forbruger.”, siger Berit Olsen, Communications Manager hos Grohe.

Kollektiv indsats

Grohe mener, at der skal kollektiv indsats for at nedbringe vandforbruget i hele Norden. De ønsker at give et skub i den rigtige retning med dette initiativ. 

”Som virksomhed er vi ansvarlige for at reducere vores spild af vand, men vi føler også et ansvar i forhold til at få vores forbrugere til at reflektere over deres vandforbrug. Vi mener, at alle har et ansvar for at reducere det samlede vandforbrug, både her i Danmark og i vores nordiske nabolande. Privatpersoner såvel som virksomheder og politikere”, siger Berit Olsen, Communications Manager hos Grohe.

I Vandbarometeret kommer Grohe med tips til, hvordan man kan  reducere sit vandforbrug i hverdagen med små forandringer.

Om undersøgelsen:

Undersøgelsen er udført af opinions- og markedsundersøgelsesvirksomheden Ipsos Norm på bestilling af GROHE. Undersøgelsen blev gennemført mellem 24.-31. januar 2020 i form af en onlineundersøgelse. Sammenlagt har 4.032 personer i alderen 18 og opefter deltaget. Resultatet er statistisk signifikant og er nationalt repræsentativt i landene Sverige, Norge, Danmark og Finland.

Sådan ser beregningen ud

Antal husholdninger i Danmark: 2.706.070 (1)

Andel med dryppende/defekte sanitetsprodukter: 9 procent (2)

Den gennemsnitlige vandmængde, en dryppende vandhane spilder pr. dag: 100 liter (3)

Gennemsnitsprisen for en liter vand: 0,05 DKK (4)

(1) DST, 2019

(2) Ipsos Norm/GROHE, 2020

(3) Vandfald, 2018

(4) VandCenter, 2020

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia