Danmark får sin første FSC-certificerede køkkenproducent

Hansen Kitchen ApS har som den første køkkenproducent i Norden fået to køkkenserier 100 procent FSC-certificeret. Det giver nye muligheder for at deltage i udbud i byggesektoren.

06.01.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

En blåstempling for brug af bæredygtigt træ i produktion er normalt noget, der er forbeholdt mindre møbler, brugskunst og lignende. Derfor er det ikke et uvæsenligt skridt, at køkkenproducenten Hansen Kitchen, som den første af sin slags i Norden og formentlig verden, er blev FSC®-certificerede.

Læs også: Bæredygtigt træ fyldte på arkitekturmesse

Hansen Kitchen sælger arkitekttegnede køkkener og møbler til badeværelser udført i træ. Det er i første omgang deres to klassiske designserier, som bliver fuldt certificerede. Med certificeringen kan Hansen Kitchen også byde ind på nogle af de fremtidige byggeprojekter, hvor et FSC-certificeret køkken eller badeværelsesmøbel kan medvirke til at øge bæredygtighedsgraden i et byggeri væsentligt. 

Hos producenten er man selvsagt glad for udmærkelsen, og også den (indtil videre) ganske unikke status, den indebærer.

"FSC-certificeringen er meget vigtig for os, fordi vores produkter er udarbejdet i massivt træ, og vi gerne vil sikre, at skovning og håndtering sker under ordentlige forhold for både skov og menneske. At vi ved, at vi er det eneste køkken i Norden skyldes at FSC Danmark har spurgt deres søster-organisationer i Sverige, Finland og Norge, og de har svaret tilbage, at de ikke har nogen fuldt certificerede køkkener registreret hos dem. Min fornemmelse er, at der enten ikke er nogen, eller meget få fuldt FSC-certificerede køkkener nogen steder over hovedet", siger ejer og adm. direktør Charlotte Mannstaedt.

Nye ideer fra krav om bæredygtighed
Beslutningen hilses vekommen af organisationen Verdens Skove, en dansk miljøorganisation, som arbejder for bevarelse og bæredygtig brug af verdens skove. Organisationen samarbejdede i 2012-13 med en række danske køkkenfirmaer om at producere bæredygtige FSC-certificerede køkkener, men uden den store effekt. 

“For os i Verdens Skove er det fedt at se en virksomhed, som ikke gør løsningerne halvt men går hele vejen og ikke alene laver et 100% certificeret køkken men også gør det efter den strengeste standard der findes og med de bedste materialer, der er. Det er vores håb, at mange af de andre danske køkkenvirksomheder vil følge efter. Da vi fokuserede på køkkener sidst, var markedet ikke modent og undskyldningerne hos virksomhederne mange. Lad os håbe, at Hansen Kitchens eksempel bliver en model mange flere følger,” udtaler Nikolai Lang, kommunikationschef i Verdens Skove.

Hansen Kitchen har desuden en ny designserie til køkkenet på vej, som bliver designet specifikt med en fuld FSC-certificering for øje, samt med et blik for, hvad der er behov for i mindre boliger som f.eks. lejligheder. Det lærer virksomheden af.  

Læs også: Kommuner og regioner vælger bæredygtigt træ

"Der er en god udfordring i at tænke forfra, nu kun med FSC-certificerede materialer i kikkerten, og se hvad det gør ved designprocessen og ikke mindst, hvad det gør ved resultatet. Men jeg kan sige så meget, at det bliver et køkkendesign med kant og et moderne udtryk, der bryder med vanetænkningen,” siger Charlotte Mannstaedt.

Læs mere hos Hansen Kitchen og på fsc.dk

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle