Danmark får sin første FSC-certificerede køkkenproducent

Hansen Kitchen ApS har som den første køkkenproducent i Norden fået to køkkenserier 100 procent FSC-certificeret. Det giver nye muligheder for at deltage i udbud i byggesektoren.

06.01.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

En blåstempling for brug af bæredygtigt træ i produktion er normalt noget, der er forbeholdt mindre møbler, brugskunst og lignende. Derfor er det ikke et uvæsenligt skridt, at køkkenproducenten Hansen Kitchen, som den første af sin slags i Norden og formentlig verden, er blev FSC®-certificerede.

Læs også: Bæredygtigt træ fyldte på arkitekturmesse

Hansen Kitchen sælger arkitekttegnede køkkener og møbler til badeværelser udført i træ. Det er i første omgang deres to klassiske designserier, som bliver fuldt certificerede. Med certificeringen kan Hansen Kitchen også byde ind på nogle af de fremtidige byggeprojekter, hvor et FSC-certificeret køkken eller badeværelsesmøbel kan medvirke til at øge bæredygtighedsgraden i et byggeri væsentligt. 

Hos producenten er man selvsagt glad for udmærkelsen, og også den (indtil videre) ganske unikke status, den indebærer.

"FSC-certificeringen er meget vigtig for os, fordi vores produkter er udarbejdet i massivt træ, og vi gerne vil sikre, at skovning og håndtering sker under ordentlige forhold for både skov og menneske. At vi ved, at vi er det eneste køkken i Norden skyldes at FSC Danmark har spurgt deres søster-organisationer i Sverige, Finland og Norge, og de har svaret tilbage, at de ikke har nogen fuldt certificerede køkkener registreret hos dem. Min fornemmelse er, at der enten ikke er nogen, eller meget få fuldt FSC-certificerede køkkener nogen steder over hovedet", siger ejer og adm. direktør Charlotte Mannstaedt.

Nye ideer fra krav om bæredygtighed
Beslutningen hilses vekommen af organisationen Verdens Skove, en dansk miljøorganisation, som arbejder for bevarelse og bæredygtig brug af verdens skove. Organisationen samarbejdede i 2012-13 med en række danske køkkenfirmaer om at producere bæredygtige FSC-certificerede køkkener, men uden den store effekt. 

“For os i Verdens Skove er det fedt at se en virksomhed, som ikke gør løsningerne halvt men går hele vejen og ikke alene laver et 100% certificeret køkken men også gør det efter den strengeste standard der findes og med de bedste materialer, der er. Det er vores håb, at mange af de andre danske køkkenvirksomheder vil følge efter. Da vi fokuserede på køkkener sidst, var markedet ikke modent og undskyldningerne hos virksomhederne mange. Lad os håbe, at Hansen Kitchens eksempel bliver en model mange flere følger,” udtaler Nikolai Lang, kommunikationschef i Verdens Skove.

Hansen Kitchen har desuden en ny designserie til køkkenet på vej, som bliver designet specifikt med en fuld FSC-certificering for øje, samt med et blik for, hvad der er behov for i mindre boliger som f.eks. lejligheder. Det lærer virksomheden af.  

Læs også: Kommuner og regioner vælger bæredygtigt træ

"Der er en god udfordring i at tænke forfra, nu kun med FSC-certificerede materialer i kikkerten, og se hvad det gør ved designprocessen og ikke mindst, hvad det gør ved resultatet. Men jeg kan sige så meget, at det bliver et køkkendesign med kant og et moderne udtryk, der bryder med vanetænkningen,” siger Charlotte Mannstaedt.

Læs mere hos Hansen Kitchen og på fsc.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online