Henkel medarbejdere skaber hurtig fremdrift på bæredygtig emballage

Takket være engagerede medarbejdere har Henkel på bare fire måneder gjort store fremskridt i forhold til at anvende bæredygtig emballage.

80 procent af Henkels emballage allerede nu lever op til virksomhedens mål, ligesom virksomheden også har gjort fremskridt på en række andre parametre.

01.04.2019

CSR.dk

Efter at virksomheden Henkel, der blandt andet står bag de to brands Persil og Schwarzkopf, i september meddelte, at de vil re-designe emballagen på sine produkter og gøre det muligt for forbrugerne at genbruge og genanvende al emballage i 2025, er udviklingen gået stærkt. Det skriver Edie.

Læs også: Værdikædesamarbejde giver nyt emballagesystem

Virksomhedens nye bæredygtighedsrapport viser således, at 80 procent af Henkels emballage allerede nu lever op til virksomhedens mål. Desuden har virksomheden også gjort fremskridt på en række andre parametre, hvilket blandt andet ses ved, at man har opnået en 25 procents reduktion af CO2-udledning pr. ton produkt og en reduktion af vandforbrug pr. ton på 24 procent i forhold til i 2010.

“Vi ved, at vores ansatte gør hele forskellen for vores forretning, og vi har altid set vores kultur som et stærkt aktiv, som har skabt grundlaget for mange af de initiativer, som vi ser nu. Vores initiativer med genbrug af emballage er ført an af ansatte”, siger Henkels direktør for bæredygtighed, Uwe Bergmann, til Edie.

Henkel har da også en række initiativer, der specifikt er rettet mod at inddrage medarbejderne. Det er f.eks. obligatorisk online og personlig træning, der forklarer, hvad virksomhedens bæredygtighedsmål er, og hvordan hver enkelt har mulighed for at drive processen mod målet med deres daglige opgaver.

De får også at vide, at de alle uanset stilling er velkommen til at pitche nye bæredygtige ideer til ledelse eller bede virksomheden om at sætte mere ambitiøse mål.

“Før vi lancerede vores bæredygtighedsprogram, herskede ideen om, at hvis du ikke arbejdede med emballage, produktdesign eller fremstilling, så var det svært at se, hvordan du kunne bidrage til bæredygtighed. Nu ved folk ikke kun, hvad vi gør, men også hvorfor vi gør det, og hvor vigtigt det er, at de støtter os”, forklarer Uwe Bergmann til Edie.

Startede som PowerPoint-præsentation
Ambassadørprogrammet for medarbejderne blev lanceret på Henkels hovedkontor i Düsseldorf i 2012 og er siden blevet udvidet til at dække 50.000 ansatte. Programmet begyndte som en PowerPoint-præsentation, der blev fremvist for en udvalgt gruppe af Henkels 53.000 mand store tyske arbejdsstyrke, men blev hurtigt opgraderet til et webseminar.

Uwe Bergmann forklarer over for Edie, at levering af træning på tværs af så store geografiske afstande, som Henkels virksomhed dækker, har krævet ”den bredest mulige indsats”, men samtidig også har været nøglen til at styrke virksomheden bæredygtige ambitioner.

Som bæredygtige ambassadører bliver Henkels ansatte også opfordret til at sprede information om vigtigheden af at sænke CO2-udledningen, vandforbruget og ressourceeffektiviteten lokalt.

Læs også: Henkel sætter ambitiøse CSR-mål

Uwe Bergmann regner med, at Henkel i de kommende måneder vil udvide sin ambassadørtræning yderligere, men som programmet udvides, bliver et anden fokuspunkt for virksomheden at sikre, at de ansattes engagement følger med fremskridtet, og at ambitionerne bevæger sig i en retning, der undgår utilsigtede konsekvenser.

For at sikre dette har Henkel udviklet nogle rammer, der fortæller specifikke arbejdsteams, hvor de bør gå til deres daglige opgaver.

”Det er vigtigt, at vi skaber en kultur, hvor folk føler, at de har mulighed for at tage initiativ of foreslå projekter, der kan drive fremskridtet, men projekterne er også nødt til at være forbundne”, siger Uwe Bergmann til Edie.

- JMA

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense