Henkel medarbejdere skaber hurtig fremdrift på bæredygtig emballage

Takket være engagerede medarbejdere har Henkel på bare fire måneder gjort store fremskridt i forhold til at anvende bæredygtig emballage.

80 procent af Henkels emballage allerede nu lever op til virksomhedens mål, ligesom virksomheden også har gjort fremskridt på en række andre parametre.

01.04.2019

CSR.dk

Efter at virksomheden Henkel, der blandt andet står bag de to brands Persil og Schwarzkopf, i september meddelte, at de vil re-designe emballagen på sine produkter og gøre det muligt for forbrugerne at genbruge og genanvende al emballage i 2025, er udviklingen gået stærkt. Det skriver Edie.

Læs også: Værdikædesamarbejde giver nyt emballagesystem

Virksomhedens nye bæredygtighedsrapport viser således, at 80 procent af Henkels emballage allerede nu lever op til virksomhedens mål. Desuden har virksomheden også gjort fremskridt på en række andre parametre, hvilket blandt andet ses ved, at man har opnået en 25 procents reduktion af CO2-udledning pr. ton produkt og en reduktion af vandforbrug pr. ton på 24 procent i forhold til i 2010.

“Vi ved, at vores ansatte gør hele forskellen for vores forretning, og vi har altid set vores kultur som et stærkt aktiv, som har skabt grundlaget for mange af de initiativer, som vi ser nu. Vores initiativer med genbrug af emballage er ført an af ansatte”, siger Henkels direktør for bæredygtighed, Uwe Bergmann, til Edie.

Henkel har da også en række initiativer, der specifikt er rettet mod at inddrage medarbejderne. Det er f.eks. obligatorisk online og personlig træning, der forklarer, hvad virksomhedens bæredygtighedsmål er, og hvordan hver enkelt har mulighed for at drive processen mod målet med deres daglige opgaver.

De får også at vide, at de alle uanset stilling er velkommen til at pitche nye bæredygtige ideer til ledelse eller bede virksomheden om at sætte mere ambitiøse mål.

“Før vi lancerede vores bæredygtighedsprogram, herskede ideen om, at hvis du ikke arbejdede med emballage, produktdesign eller fremstilling, så var det svært at se, hvordan du kunne bidrage til bæredygtighed. Nu ved folk ikke kun, hvad vi gør, men også hvorfor vi gør det, og hvor vigtigt det er, at de støtter os”, forklarer Uwe Bergmann til Edie.

Startede som PowerPoint-præsentation
Ambassadørprogrammet for medarbejderne blev lanceret på Henkels hovedkontor i Düsseldorf i 2012 og er siden blevet udvidet til at dække 50.000 ansatte. Programmet begyndte som en PowerPoint-præsentation, der blev fremvist for en udvalgt gruppe af Henkels 53.000 mand store tyske arbejdsstyrke, men blev hurtigt opgraderet til et webseminar.

Uwe Bergmann forklarer over for Edie, at levering af træning på tværs af så store geografiske afstande, som Henkels virksomhed dækker, har krævet ”den bredest mulige indsats”, men samtidig også har været nøglen til at styrke virksomheden bæredygtige ambitioner.

Som bæredygtige ambassadører bliver Henkels ansatte også opfordret til at sprede information om vigtigheden af at sænke CO2-udledningen, vandforbruget og ressourceeffektiviteten lokalt.

Læs også: Henkel sætter ambitiøse CSR-mål

Uwe Bergmann regner med, at Henkel i de kommende måneder vil udvide sin ambassadørtræning yderligere, men som programmet udvides, bliver et anden fokuspunkt for virksomheden at sikre, at de ansattes engagement følger med fremskridtet, og at ambitionerne bevæger sig i en retning, der undgår utilsigtede konsekvenser.

For at sikre dette har Henkel udviklet nogle rammer, der fortæller specifikke arbejdsteams, hvor de bør gå til deres daglige opgaver.

”Det er vigtigt, at vi skaber en kultur, hvor folk føler, at de har mulighed for at tage initiativ of foreslå projekter, der kan drive fremskridtet, men projekterne er også nødt til at være forbundne”, siger Uwe Bergmann til Edie.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online