Her er den: CSR-guide til Folkemødet 2019

Folkemødet 2019 er et overflødighedshorn af bæredygtighed og verdensmål. CSR.dk præsenterer et udvalg. (Opdateres løbende).

14.06.2019

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvor det tidligere var nogenlunde muligt at samle alle virksomhedsrelevante arrangementer i et overskueligt dokument, så bugner Folkemødet 2019 af debatter, quizzer, battles osv., som ligger inden for skiven af de emner, vi beskæftiger os med på CSR.dk.

Så årets guide er i højere grad udvalgt og prioriteret end den er komplet.

Ud fra hvilke kriterier, tænker du måske? Det tungeste argument, for at et arrangement er med i guiden, er, at det er noget, vi på CSR.dk mener, virksomheder kan og bør beskæftige sig med, hvis de vil drive en eller anden grad af bæredygtig virksomhed. Desuden: jo mere virksomhedsnært et arrangement kan blive, jo bedre er oddsene for at det er med i guiden.

Det betyder, at der er udvalgt events om grøn omstilling og om de store sektorer i omstillingen: fødevarer, transport, energi, mode, byggeri, affald og plastik. Der er events om kvinder i ledelse – men ikke om at tiltrække flere kvinder til mandsdominerede brancher. Der er udvalgt en del events om og med unge, en del om finansiering af omstilling – herunder om ansvarlig skat – om grønne iværksættere og om at engagere og påvirke forbrugere. 

Desuden er der nogle om store spørgsmål og dilemmaer: hvem og hvad skal drive transformationen, hvordan kommer alle med, hvad kan teknologi udrette og hvilke krav er man nødt til at balancere? Kan vi få både vækst og bæredygtighed?

Endelig er der nogle, der kom med, fordi det lignede god underholdning.

Læs også: Folkemøde 2018: Cirkulære iværksættere og socialt ansvar efterlyses

Guiden findes i en lang (63 sider) og en kort (18 sider) udgave. I den lange kan man se eventbeskrivelsen og deltagerne. I den korte er der blot titel, tid og sted. 

Det er bevidst, at de er lagt ud som word-dokumenter - for så kan man nemmere redigere ned til sit eget folkemødeprogram. 

Godt folkemøde til alle!

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online