Folkemødet indgår bæredygtighedspartnerskaber

Foreningen Folkemødet har lanceret en ny partnerskabskategori med navnet Bæredygtighedspartnere. Med denne kategori ønsker Foreningen Folkemødet at gøre Folkemødet mere bæredygtigt og skabe en platform for bæredygtighedsdebatten.

Til Folkemødet kan du kigge forbi verdensmålenes plads og debattere løsninger, ideér med mere sammen med samarbejdspartnerne. PR-foto..

02.05.2019

CSR.dk

Derfor indgås der partnerskaber med organisationer og virksomheder, som kan hjælpe med at gøre Folkemødet mere bæredygtigt. Derudover vil der fremadrettet indgås partnerskaber med organisationer, som kan være med til at løfte den indholdsmæssige del af Folkemødet omkring bæredygtighed. Hensigten er således, at partnerne kan udvikle og præge bæredygtighedsdagsordenen med Folkemødet som platform. 

“Med Verdensmålene som tema for årets Folkemøde har vi kigget indad og set på, hvordan vi kan gøre Folkemødet mere bæredygtigt”, siger Souschef i Foreningen Folkemødet, Jørgen HK Jepsen, og uddyber:

”Vi har ikke al den nødvendige viden selv. Derfor allierer vi os med eksperter, dygtige organisationer og arrangører, som ved mere end os, og som kan hjælpe os med at udvikle Folkemødet. Både i forhold til det praktiske, men samtidig for at skabe det indhold, der skal være med til at løfte den bæredygtige udvikling fremadrettet”.

Verdensmålenes plads vil have alle med
En af de organisationer, som Folkemødet har indgået et bæredygtighedspartnerskab med, er Globalt Fokus. Der er en platform for danske foreninger og organisationer, som er engageret i internationale udviklings-, miljø- og humanitære aktiviteter.

Globalt Fokus vil ligesom på sidste års Folkemøde koordinere verdensmålenes plads, der også består af Dansk Industri, Fagbevægelsens Hovedorganisation, 2030-netværket på Christiansborg og dets rådgivende 2030-panel.

“Verdensmålenes plads har fået betegnelsen "hjertet" i årets verdensmålstema af Foreningen Folkemødet. Verdensmålenes Plads er kun Verdensmålenes - og derfor alles. Værtsgruppen bag pladsen inviterer alle besøgende til at deltage i tværsektorielle samtaler, løsninger og ideer for opnåelse af de 17 Verdensmål”, siger projektleder for Verdensmålenes Plads på Folkemødet, Rina Lauritzen Trautner, og fortsætter:

”Pladsen har i år særligt fokus på det bærende principper bag Verdensmålene ”Leave No One Behind” - at ingen må lades i stikken, og for at verden kommer i mål i 2030, skal alle – også de svageste grupper og lande -med i den bæredygtige udvikling”.

Byggebranchen og serviceindustrien er også med
Udover værtsgruppen bag verdensmålenes plads består den nye partnerskabskategori af entreprenørvirksomheden Adserballe & Knudsen, der i samarbejde med Boligselskabet Sjælland, Vilhelm Lauritzen arkitekter og Holmsgaard rådgivende ingeniør bidrager med en konstruktion udformet i genanvendelige bæredygtige materialer til afholdelse af debatter.

Stop Spild Af Mad samt Danmarks Restauranter og Caféer er også blandt gruppen af nye Bæredygtighedspartnere.

Foreningen Folkemødet har gennem de seneste fem år indgået samarbejdet for at minimere madspild på Folkemødet og glæder sig derfor over, at Stop Spild Af Mad samt Danmarks Restauranter og Caféer er blevet Bæredygtighedspartner i dagsordenen Folkemødet Mod Madspild.

Læs også: Iværksættere og unge i gang med Verdensmålene

Samarbejdet indebærer indsamling af overskudsmad i samarbejde med Stop Spild Lokalt Bornholm, mulighed for, at festivalgæsterne kan benytte en treatbox (doggybag) samt udviklingen af nye tiltag mod madspild.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online