Huscompagniet siger farvel til naturgasgasopvarmning i nybyg

Det giver god mening at droppe gasopvarmning i nye huse, mener den administrerende direktør i Huscompagniet. Særligt for miljøet, men også for gensalgsværdien.

10.11.2021

CSR.dk

Huscompagniet stopper med at tilbyde gasopvarmede huse fra årsskiftet.

Det skriver licitationen.dk.

Martin Ravn-Nielsen, der er administrerende direktør i Huscompagniet, ser ikke blot tiltaget som et skridt på virksomhedens bæredygtigsrejse – det er også tænkt som god kunderådgivning i forhold til den fremtid, vi kigger ind i.

”Hvis man investerer i et nybygget hus med naturgasopvarmning i dag, så er det simpelthen udtryk for dårlig rådgivning. For der vil kunden blive straffet på gensalgsværdien om 10 år, hvor et gasopvarmet hus vil være alt for dyrt driftsmæssigt”.

Læs også: Fremtidens bygninger vil indgå positivt i vores energisystem

Materialemæssigt ønsker virksomheden også at rykke sig i en mere bæredygtig retning. Her håber man, at et samarbejde med Bygma kan kompensere for de merudgifter, der pt. er forbundet med de mere bæredygtige materialer, og som fortsat holder størstedelen af kunderne fra at gå all-in på bæredygtigtighed, når de skal bygge nyt hus. 

”I takt med at efterspørgslen på bæredygtige produkter stiger, kommer der flere og flere muligheder for skalafordele, så jeg er ikke i tvivl om, at det finder et fornuftigt leje på sigt”, siger Martin-Ravn Nielsen.

Han håber samtidig på en politisk håndsrækning, der ved hjælp af lavere afgifter på bæredygtige materialer, kan gøre det grønne valg mere attraktivt for kunderne.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

20.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V