Huscompagniet siger farvel til naturgasgasopvarmning i nybyg

Det giver god mening at droppe gasopvarmning i nye huse, mener den administrerende direktør i Huscompagniet. Særligt for miljøet, men også for gensalgsværdien.

10.11.2021

CSR.dk

Huscompagniet stopper med at tilbyde gasopvarmede huse fra årsskiftet.

Det skriver licitationen.dk.

Martin Ravn-Nielsen, der er administrerende direktør i Huscompagniet, ser ikke blot tiltaget som et skridt på virksomhedens bæredygtigsrejse – det er også tænkt som god kunderådgivning i forhold til den fremtid, vi kigger ind i.

”Hvis man investerer i et nybygget hus med naturgasopvarmning i dag, så er det simpelthen udtryk for dårlig rådgivning. For der vil kunden blive straffet på gensalgsværdien om 10 år, hvor et gasopvarmet hus vil være alt for dyrt driftsmæssigt”.

Læs også: Fremtidens bygninger vil indgå positivt i vores energisystem

Materialemæssigt ønsker virksomheden også at rykke sig i en mere bæredygtig retning. Her håber man, at et samarbejde med Bygma kan kompensere for de merudgifter, der pt. er forbundet med de mere bæredygtige materialer, og som fortsat holder størstedelen af kunderne fra at gå all-in på bæredygtigtighed, når de skal bygge nyt hus. 

”I takt med at efterspørgslen på bæredygtige produkter stiger, kommer der flere og flere muligheder for skalafordele, så jeg er ikke i tvivl om, at det finder et fornuftigt leje på sigt”, siger Martin-Ravn Nielsen.

Han håber samtidig på en politisk håndsrækning, der ved hjælp af lavere afgifter på bæredygtige materialer, kan gøre det grønne valg mere attraktivt for kunderne.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V