Hvad kan Vesten få ud af at byde syriske flygtninge velkommen?

Grundet borgerkrigen i Syrien har flere vestlige lande budt mange tusinder af flygtninge velkommen - og det kan faktisk give flere økonomiske fordele, vurderer ny rapport.

I Vesten har man budt intet mindre end 1,2 millioner syriske flygtnine velkommen. Nu viser ny rapport, at der kan være et stort økonomisk udbytte ved at give flygtninge opholdstilladelse. Arkivfoto..

03.08.2017

CSR.dk

Rigtig mange mennesker er efterhånden flygtet fra borgerkrigen i Syrien, og i Vesten har man budt intet mindre end 1,2 millioner flygtninge velkommen.

I USA er tallene imidlertid langt mindre. Således havde landet i september måned sidste år budt 10.000 flygtninge velkommen - det er fire gange færre end det antal flygtninge, der har fået lov til at opholde sig i Canada, skriver Ethical Corporation.

Læs også: Nyt samarbejde skal sikre bæredygtig produktion af rejer i Vietnam

Derudover forventer man, at der vil komme yderligere 10.000 flygtninge til USA i løbet af i år.

Flygtninge kan give økonomisk udbytte
Nu viser en ny rapport imidlertid, at selvom mange af de vestlige lande har oplevet en social og politisk omvæltning i forbindelse med den syriske borgerkrig, så kan det give et stort økonomisk udbytte at give disse flygtninge opholdstilladelse.

Således peger rapporten, der er foretaget af Tent Foundation og Open Political Economy Network for B Team, på, at regeringers indledende investeringer i boliger og uddannelser til flygtninge er givet godt ud.

Det giver dem nemlig mulighed for og lyst til at bruge penge på lokale varer og tjenesteydelser.

Læs også: Ikea vil åbne flygtningeproduktionscentre i Jordan

Derudover giver det store fordele, når flygtninge får sig et job. For eksempel er mange flygtninge villige til at takke ja til et job, som andre lokale ikke er interesserede i. Det drejer sig blandt andet om arbejde inden for landbrug, rengøring og ældreomsorg.

Her påpeger rapporten, at ved at flygtninge takker ja til jobs som disse, kan andre fra lokalbefolkningen udføre jobs andetsteds.

Vi kan lære af andre landes erfaringer
Derudover mener man i rapporten, at det kan give arbejdsmarkedet et dynamisk udbytte, hvis flygtninge med en videregående uddannelse får kvalificerede jobs.

Heraf peger rapporten på et eksempel i Sverige, hvor en tredjedel af de flygtninge, der senest er kommet til landet, er gymnasie- eller universitetsstuderende.

Læs også: Danske virksomheder er blevet bedre til at tage socialt ansvar

I rapporten nævnes det også, at flygtninge i Storbritannien næsten har dobbelt så stor sandsynlighed for at starte egen virksomhed end de lokale. Det skaber velstand og beskæftigelse og øger samtidig international handel og investering.

Et eksempel på dette kan også ses i USA. Her er medstifteren af Google, Sergey Brin, også ankommet itl USA som flygtning, dengang han var barn.

Virksomheder har en vigtig rolle
Derudover påpeger rapporten, at virksomheder spiller en vigtig rolle, når det kommer til at yde finansiering, uddannelse og social støtte til flygtninge. Disse bestræbelser bør ikke kun være uden for CSR-budgetter:

”At investere i flygtninge kan give betydeligt udbytte for virksomheder og organisationer. Det er ikke en byrde, men en god mulighed for at byde velkommen", står der i rapporten.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup