IKEA er gode til mangfoldighed

Integration og tydelighed er IKEA's vej til mangfoldighed. Det er andre end dem selv begejstrede for. Så meget at de har fået en pris af ISS. Som selv er i gang med at sikre sig, at de enkelte dele i deres mangfoldighedsarbejde skaber værdi.

Foto: IKEA Østrig.

04.05.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Torsdag d. 27. april 2017 blev IKEA Danmark den glade vinder af ISS’s Diversity Prize 2017. Ifølge Lotte Hjortlund Andersen, som er direktør for People and Culture i ISS i Danmark, var IKEA overraskede over, at de overhovedet blev nomineret.

”De siger, at mangfoldighed jo er noget, de gør og er i hver dag, hele dagen, så de havde ikke tænkt over, at de kunne vinde priser på det. Jeg synes, at man tydeligt kan se, at de har arbejdet med det i så mange år, at det ikke længere er et projekt, det er noget der lever i IKEA, og det synes jeg er virkelig stærkt,” siger Lotte Hjortlund Andersen i et interview med CSR.dk.

ISS undersøger egen praksis

ISS Danmark har i disse år ansat forskeren Lotte Holck fra CBS til at undersøge om den måde, mangfoldighed udspiller sig i praksis i medarbejdernes dagligdag, er med til at skabe værdi.

Lotte Holck har i et halvt år fulgt nogle teams og medarbejdere, for at se, hvordan diversitet fungerer, optræder og om det skaber værdi i det daglige arbejde. Det vil ISS bruge til at finde ud af, hvad der virker, og hvad der ikke virker, og indrette deres arbejde i tråd med den viden.

”Vi er jo en virksomhed med et stramt performancefokus, så vi er hele tiden optagede af at finde ud af, hvad det er, som dokumenteret har en positiv effekt på vores drift og resultater. Vi er meget glade for koblingen mellem evidens og det vi gør i forretningen. Det kræver så ind imellem at man investerer i at få det undersøgt, og det er dét, vi gør med Lotte Holcks arbejde,” forklarer Lotte Hjortlund Andersen.

Den tilstand kan Charlotte Jensen, som er Talent Manager i IKEA Danmark nemt genkende. F.eks. da CSR.dk spørger, hvornår arbejdet med mangfoldighed startede i IKEA.

Læs også: Diversitet: Nyt værktøj kan give virksomheder nødvendigt skub

”Det at rumme de mange er grundlæggende ting for os, så det er ikke noget, vi som sådan startede op med. Vores vision er at skabe en bedre hverdag for de mange mennesker, og det peger mod mangfoldighed. Vi vil gerne, som forretning, være for de mange mennesker, så derfor er vi også nødt til at afspejle og tiltrække de mange mennesker. Det gør vi kun, hvis vi viser, at der er god plads hos os, uanset hvem man er. Også som kunde, hvor man skal kunne se sig selv i vores medarbejdere – ligesom man kan i de forskellige stilarter og materialer vores produkter findes i,” forklarer hun.

IKEAs resultater på f.eks. kvinder i ledelse er da også i den gode ende med omkring 54 procent kvinder i den samlede medarbejderskare og 48 procent kvinder set ud over alle ledelsesniveauer i 2016.

Mulighederne er tydelige
Lotte Hjortlund Andersen ser også IKEAs indsats for at synliggøre udviklings- og karrieremuligheder for medarbejderne, som en stor styrke:

”Jeg er meget begejstret for den organisatoriske transparens, IKEA har, som bl.a. har skabt synlige karriereveje. Det er også noget af det, vi i ISS tror meget på. Jo mere transparent virksomheden er om måden, de laver performancevurderinger og viser, hvornår medarbejderne er en succes - og samtidig skaber synlighed omkring karriereveje, jo bedre.”

Charlotte Jensen, Talent Manager i IKEA Danmark, glædede sig til at komme hjem og dele anerkendelsen med sine kollegaer..

En af de måder, IKEA arbejder for at skabe tydelighed er ved at have IKEA Journeys, som er en intern online platform, hvor medarbejdere kan læse kollegaers historie om hvordan deres arbejde har udviklet dem i IKEA. Et andet initiativ er den nyligt lancerede Talent Focus Week, hvor alle medarbejdere kan deltage i arrangementer om karriere- og udviklingsmuligheder og igen lytte til andre IKEA-folks historier.

Ingen træer ind i himmelen
Selvom mangfoldighed er en del af IKEAs grundlag, så bliver det ikke til virkelighed af sig selv.

”Vi er mere og mere bevidste om, at vi er nødt til at fastholde fokus på diversitet i praksis, for det er ikke nødvendigvis noget, som kommer af sig selv. Det må man arbejde på hele tiden,” siger Charlotte Jensen.

”Det vi forsøger at gøre, er at integrere mangfoldighed i alle vores eksisterende processer, så det er indbygget i den måde vi rekrutterer på, udvikler vores ledere etc. Vi arbejder f.eks. med unconscious bias (ubevidste fordomme, red.) som en del af ledertræninger, og i vores Talent Focus Week, hvor alle medarbejdere kan deltage. Vi er også for nylig begyndt at køre vores unconcsious bias-workshops i andre sammenhænge, fordi vi kan se, at deltagerne synes, det har værdi at blive mere bevidst om, hvad ens bias er, og hvordan man undgår, at de påvirker, de beslutninger man tager,” fortsætter hun.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online