IKEA booster cirkulær og klimapositiv rejse

IKEA ser cirkulært forbrug som en forudsætning for, at kunne drive forretning i fremtiden. Det skal blandt andet være nemmere og mere attraktivt for kunder at sælge deres brugte IKEA-møbler.

12.11.2021

CSR.dk

Som led i den grønne omstilling lancerer IKEA nu en række nye initiativer med cirkulær økonomi som omdrejningspunkt.

"I IKEA har vi forpligtet os til at omstille vores forretning og finde løsninger på den klimakrise, vi befinder os i. Jeg mener, at vores arbejde med grøn omstilling - ved bl.a. at fremme et cirkulært forbrug - er en forudsætning for, at vi kan drive forretning i fremtiden. Når vi i løbet af november lancerer og tester en række nye initiativer, er det med fokus på at inspirere vores kunder og udbrede cirkularitet til de mange mennesker. Det er samtidig en del af vores egen rejse mod at blive en cirkulær, klimapositiv forretning ved udgangen af 2030," siger adm. direktør i IKEA Danmark Johan Laurell.

De nye initiativer, med overskriften ’Spar mere end penge’, bliver søsat denne november og har til formål at gøre det både lettere og mere attraktivt for kunderne at sælge og købe brugte IKEA  møbler og interiør.

IKEA servicen Gensalg, der giver kunder mulighed for at tilbagesælge brugte IKEA produkter og i stedet modtage et tilgodebevis til nye produkter, får en ny dimension. ’IKEA Gensalg nær dig’ introduceres landet over, så kunder tæt på deres bopæl kan indlevere brugte møbler via de afhentningssteder, hvor de i dag får leveret deres varer. Til en start vil der være tale om en test, som skal undersøge potentiale for den nye service. I perioden vil IKEA belønne kunder for at genbruge og tænke cirkulært ved at give dobbelt op på deres værdibevis for de brugte ting.

Læs også: Modevirksomheder skal selv tjene pengene på gensalg af tøj

I uge 45, 46 og 47 åbnes desuden et gensalgsmarked, hvor de brugte genstande kan købes.

Foruden 'IKEA Gensalg nær dig' lanceres et inspirationsunivers under navnet CIRKULÄR, der skal hjælpe kunderne til at reparere eller upcycle deres brugte IKEA møbler i stedet for at købe nyt.

Ifølge Monica Keaney er det også tankegangen om ’mange bække små’, der har været med til at skabe det nye genbrugs- og inspirationsunivers CIRKULÄR. Her kan kunder få hjælp til, hvordan de kan give gamle IKEA møbler nyt liv ved at reparere eller opfriske dem – og måske finde lige det, de mangler til deres projekt i reservedelsbiblioteket. Over tid er det ambitionen, at CIRKULÄR kan være med til at stimulere samtaler om mulighederne i genbrug og upcycling og bidrage til, at forbrugsmønstre gentænkes gennem workshops, konkurrencer, seminarer og andre inspirerende aktiviteter.

“Med CIRKULÄR vil vi gerne vise, at kvalitetsmøbler kan have et langt liv og kan være mindst lige så attraktive, værdifulde og let tilgængelige som et nyt køb”, siger Monica Keaney, der er bæredygtighedschef i IKEA Danmark.

CIRKULÄR kan opleves i IKEA fra uge 47.

IKEA har valgt netop november måned til at lancere de nye initiativer, fordi måneden både har verdens øjne rettet mod klimatopmødet COP26, og det er måneden, hvor årets største forbrugsfest, Black Friday, afholdes den 26. november. Igen i år har IKEA valgt en alternativ tilgang til tilbudsdagen ved i stedet for tilbud på nyt afholder vintage sale i alle varehuse.  

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.