Innovationsfondens nye klimapanel skal bringe forskere og virksomheder sammen

Virksomheder og forskere bliver i nyt klimapanel sat sammen af Innovationsfonden, der på vegne af Danmark hvert år investerer betydelige millionbeløb i de mest effektive nye teknologier og innovative løsninger, som kan være med til at løse verdens store klima- og miljøudfordringer.

Klimaforandringerne har karakter af så stor en samfundsudfordring, at Innovationsfonden nu starter et ambitiøst klimapanel, som har til formål at bringe forskere og virksomheder sammen for at sikre, at Danmark får mest ud af de milliarder af kroner, som fonden investerer i klimaprojekter..

28.05.2019

CSR.dk

Klimaforandringerne er dog så enorm en samfundsudfordring, at der er behov for et langt mere strategisk fokus på at investere i de mest effektive teknologier og innovative løsninger, som tager hånd om de store udfordringer, vi står med.

Derfor nedsætter Innovationsfonden nu et ambitiøst klimapanel, som har til formål at bringe forskere og virksomheder sammen for at sikre, at Danmark får mest ud af de milliarder af kroner, som fonden investerer i klimaprojekter.

”Vi er for længst forbi den tid, hvor vi skal diskutere om og hvordan klimaforandringerne ændrer vores liv og vores planet. Det er realiteterne. Nu skal vi – hellere i dag end i morgen – finde løsningerne på de massive udfordringer, vi står med”, siger konstitueret direktør for Innovationsfonden, Tore Duvold, og fortsætter:

”Teknologisk udvikling, forskning og innovation er unægtelig en del af løsningen, men der er mange bud på hvilke løsninger vil give den største effekt i forhold til klimaet og mest værdi for Danmark. Derfor samler vi nu førende eksperter, erhvervsledere og organisationer”, siger han.

Styrke Danmarks klimaposition
Konkret skal klimapanelet komme med input til, hvordan Danmark og resten af verden får den størst mulige effekt af Innovationsfondens investeringer i klimarelaterede projekter.

Derudover skal klimapanelet være med til at anspore forskere, iværksættere og erhvervslivet til at øge investeringen i og satsningen på forskning og teknologisk udvikling.

Læs også: Forskere og virksomheder: Energisystemet skal redesignes

”Hvis vi skal vinde klimakampen, er det afgørende, at vi får bygget bro mellem forskernes viden og ideer på den ene side og erhvervslivet og virksomhederne på den anden. På den måde kan viden og ideerne blive omsat til konkrete klimaløsninger, som kan være med til at redde vores klode og positionere Danmark forrest i feltet, når det kommer til at tage hånd om klimaudfordringerne”, siger Tore Duvold.

Medlemmer af Innovationsfondens klimapanel:

  • Emily Farnworth, klimachef, World Economic Forum
  • Nick Johnstone, Det Internationale Energiagentur
  • Sebastian Mernild, direktør, The Nansen Environmental and Remote Sensing Center
  • Katherine  Richardson, professor, Københavns Universitet, og medlem, Klimarådet
  • Jens Kehlet Nørskov, professor, Danmarks Tekniske Universitet
  • Kirsten Halsnæs, professor, Danmarks Tekniske Universitet
  • Peter Birch Sørensen, professor, Københavns Universitet
  • Jørgen Olesen, professor, Aarhus Universitet
  • Brian Vad Mathiassen, professor, Aalborg Universitet
  • Dasha Krivonos, administrerende direktør, Instituttet for Fremtidsforskning
  • Lars Aagaard, administrerende direktør, Dansk Energi
  • Connie Hedegaard, bestyrelsesformand, Concito – Danmarks Grønne Tænketank
  • Maria Gjerding, præsident, Danmarks Naturfredningsforening
  • Bo Øksnebjerg, generalsekretær, Verdensnaturfonden
  • Claus Krogh Ekmann, direktør, Det Økologiske Råd
  • Monika Skadborg, formand, Ungeklimarådet
  • Bo Foged, administrerende direktør, ATP
  • Laila Mortensen, administrerende direktør, Industriens Pension
  • Michael Zöllner, direktør, Danmarks Grønne Investeringsfond
  • Kasper Roed Jensen, vicedirektør, Vestas
  • Hanne Søndergaard, vicedirektør, Arla
  • Kim Fausing, administrerende direktør, Danfoss
  • Mads Nipper, administrerende direktør, Grundfos
  • Jakob Askou Bøss, vicedirektør, Ørsted
  • Thomas Videbæk, vicedirektør, Novozymes
  • Kim Grøn Knudsen, vicedirektør, Haldor Topsøe
  • Lars Sandahl Sørensen, koncerndirektør, SAS
  • Ib Enevoldsen, administrerende direktør, Rambøll
  • Jens Birgersson, administrerende direktør, Rockwool
  • Claus Møller, administrerende direktør, Siemens
  • Michael Lundgaard Thomsen, administrerende direktør, Aalborg Portland
  • Henrik Stiesdal, administrerende direktør, Stiesdal Technology
  • Sofus Rex, afdelingschef, Miljø- og Fødevareministeriet
  • Jakob Møller, kontorchef, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet
  • Flemming Besenbacher, bestyrelsesformand, Carlsbergfondet
  • Tore Duvold, konstitueret direktør, Innovationsfonden
  • Peter Høngaard Andersen, Peter Hongaard Consulting
  • Thomas Mathiasen, scientific officer, Innovationsfonden

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.08.2025CSR.dk

Klimaforandringer er en skjult motor bag stigende fødevarepriser

20.08.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Ny certificering i miljøret skal styrke ansvarlig udvikling og projekter

18.08.2025CSR.dk

Nationalbanken: Varmere klima kan øge dansk produktivitet

18.08.2025CSR.dk

Farvel til mikroplast: Edderkoppespind kan afløse elastan

18.08.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer EcoCare – én samlet service til energieffektiv bygningsdrift

18.08.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Måttevask med mindre vand og kemi

13.08.2025CSR.dk

Danske virksomheder rykker på cirkulær økonomi – resultaterne kan mærkes

11.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Walk the sustainable Talk - Formland

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

25.08.2025

Sted

Copenhagen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Løft kvaliteten med Process FMEA

Formålet med dette kursus er at give deltagerne en grundlæggende forståelse af Failure Mode Effects Analysis metoden (FMEA), som anvendes til at identificere og analysere potentielle fejl i produkter og processer. Kurset giver dig værktøjer til at forbedre kvaliteten og pålideligheden af dit arbejde med kvalitetsforbedringer i processer og produkter.

Dato

26.08.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense