Innovationsfondens nye klimapanel skal bringe forskere og virksomheder sammen

Virksomheder og forskere bliver i nyt klimapanel sat sammen af Innovationsfonden, der på vegne af Danmark hvert år investerer betydelige millionbeløb i de mest effektive nye teknologier og innovative løsninger, som kan være med til at løse verdens store klima- og miljøudfordringer.

Klimaforandringerne har karakter af så stor en samfundsudfordring, at Innovationsfonden nu starter et ambitiøst klimapanel, som har til formål at bringe forskere og virksomheder sammen for at sikre, at Danmark får mest ud af de milliarder af kroner, som fonden investerer i klimaprojekter..

28.05.2019

CSR.dk

Klimaforandringerne er dog så enorm en samfundsudfordring, at der er behov for et langt mere strategisk fokus på at investere i de mest effektive teknologier og innovative løsninger, som tager hånd om de store udfordringer, vi står med.

Derfor nedsætter Innovationsfonden nu et ambitiøst klimapanel, som har til formål at bringe forskere og virksomheder sammen for at sikre, at Danmark får mest ud af de milliarder af kroner, som fonden investerer i klimaprojekter.

”Vi er for længst forbi den tid, hvor vi skal diskutere om og hvordan klimaforandringerne ændrer vores liv og vores planet. Det er realiteterne. Nu skal vi – hellere i dag end i morgen – finde løsningerne på de massive udfordringer, vi står med”, siger konstitueret direktør for Innovationsfonden, Tore Duvold, og fortsætter:

”Teknologisk udvikling, forskning og innovation er unægtelig en del af løsningen, men der er mange bud på hvilke løsninger vil give den største effekt i forhold til klimaet og mest værdi for Danmark. Derfor samler vi nu førende eksperter, erhvervsledere og organisationer”, siger han.

Styrke Danmarks klimaposition
Konkret skal klimapanelet komme med input til, hvordan Danmark og resten af verden får den størst mulige effekt af Innovationsfondens investeringer i klimarelaterede projekter.

Derudover skal klimapanelet være med til at anspore forskere, iværksættere og erhvervslivet til at øge investeringen i og satsningen på forskning og teknologisk udvikling.

Læs også: Forskere og virksomheder: Energisystemet skal redesignes

”Hvis vi skal vinde klimakampen, er det afgørende, at vi får bygget bro mellem forskernes viden og ideer på den ene side og erhvervslivet og virksomhederne på den anden. På den måde kan viden og ideerne blive omsat til konkrete klimaløsninger, som kan være med til at redde vores klode og positionere Danmark forrest i feltet, når det kommer til at tage hånd om klimaudfordringerne”, siger Tore Duvold.

Medlemmer af Innovationsfondens klimapanel:

  • Emily Farnworth, klimachef, World Economic Forum
  • Nick Johnstone, Det Internationale Energiagentur
  • Sebastian Mernild, direktør, The Nansen Environmental and Remote Sensing Center
  • Katherine  Richardson, professor, Københavns Universitet, og medlem, Klimarådet
  • Jens Kehlet Nørskov, professor, Danmarks Tekniske Universitet
  • Kirsten Halsnæs, professor, Danmarks Tekniske Universitet
  • Peter Birch Sørensen, professor, Københavns Universitet
  • Jørgen Olesen, professor, Aarhus Universitet
  • Brian Vad Mathiassen, professor, Aalborg Universitet
  • Dasha Krivonos, administrerende direktør, Instituttet for Fremtidsforskning
  • Lars Aagaard, administrerende direktør, Dansk Energi
  • Connie Hedegaard, bestyrelsesformand, Concito – Danmarks Grønne Tænketank
  • Maria Gjerding, præsident, Danmarks Naturfredningsforening
  • Bo Øksnebjerg, generalsekretær, Verdensnaturfonden
  • Claus Krogh Ekmann, direktør, Det Økologiske Råd
  • Monika Skadborg, formand, Ungeklimarådet
  • Bo Foged, administrerende direktør, ATP
  • Laila Mortensen, administrerende direktør, Industriens Pension
  • Michael Zöllner, direktør, Danmarks Grønne Investeringsfond
  • Kasper Roed Jensen, vicedirektør, Vestas
  • Hanne Søndergaard, vicedirektør, Arla
  • Kim Fausing, administrerende direktør, Danfoss
  • Mads Nipper, administrerende direktør, Grundfos
  • Jakob Askou Bøss, vicedirektør, Ørsted
  • Thomas Videbæk, vicedirektør, Novozymes
  • Kim Grøn Knudsen, vicedirektør, Haldor Topsøe
  • Lars Sandahl Sørensen, koncerndirektør, SAS
  • Ib Enevoldsen, administrerende direktør, Rambøll
  • Jens Birgersson, administrerende direktør, Rockwool
  • Claus Møller, administrerende direktør, Siemens
  • Michael Lundgaard Thomsen, administrerende direktør, Aalborg Portland
  • Henrik Stiesdal, administrerende direktør, Stiesdal Technology
  • Sofus Rex, afdelingschef, Miljø- og Fødevareministeriet
  • Jakob Møller, kontorchef, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet
  • Flemming Besenbacher, bestyrelsesformand, Carlsbergfondet
  • Tore Duvold, konstitueret direktør, Innovationsfonden
  • Peter Høngaard Andersen, Peter Hongaard Consulting
  • Thomas Mathiasen, scientific officer, Innovationsfonden

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup